SPORT 2023-02-06 KL. 11:02

"Jag vill inte skylla på nåt men klart det påverkade"

Av Christian Johansson

Alexander Johansson åkte till sitt första SM med medaljförhoppning. På morgonen vaknade han krasslig – det skulle inte bli en rolig dag.


Det blev ingen rolig SM-tävling för Alexander Johansson. Arkivfoto: Christian Johansson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Brottning. – Jag är tvärsjuk.
Alexander Johansson låg i sängen hemma i Kungsbacka efter en SM-helg i Skövde. På lördagsmorgonen kände löftet att det inte stod rätt till.
– Det var typiskt. Jag vill inte skylla på något men klart det påverkade.

Efter en inledande enkel seger åkte han på två raka förluster och fick inte göra upp om medaljerna. Det blev en femteplats. I mitten av mars avgörs junior-SM i Arboga.
– Ibland går det dåligt. Det är bara att ta igen det på junior-SM, det är viktigare. Då får det vara roligare nyheter, säger Alexander Johansson.

Läs en längre intervju med brottartalangen här.



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-08-11 KL. 17:49
Avslöjar: Nyckelspelaren lägger av

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.