Nu har domen i OS-härvan fallit. Det blir inget OS för Emil Bengtson och de andra atleterna.
Emil Bengtson har tillsammans med fem andra atleter stämt SOK till skiljedomstolen CAS, ett fall som har blivit något av en följetong. Under fredagen skulle beslutet komma hurvuida CAS skulle dömma till SOK:s eller Emil Bengtsons fördel. Nu har domen kommit och CAS går på SOK:s linje. Enligt Emil Bengtson är det först i samband med CAS:s motiveringen, som kan dröja i några veckor, som vi får reda på huruvida NOK (Nationell Olympisk Kommité) får ha egna kvalificeringsregler eller inte.
– Vi tycker att det är bra att frågan prövas och när vi hunnit ta del av CAS slutsatser så kan vi komma att kommentera beslutet, skriver Emil Bengtsson i ett mejl till Norra Halland.
Detta innebär att det inte blir något OS för Emil Bengtson.
Läs mer om Bengtson-fallet här:
https://norrahalland.se/sport/sok-arendet-oppnat-i-cas-valdigt-spannande/42798
https://norrahalland.se/sport/sok-accepterar-arendet-i-os-harvan/42775
Duon spelade in sången på annorlunda plats
"När vi började med det här var det ingen som ville prata om det"
Så ser MC-ägandet ut i Kungsbacka
Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.




