Nu har domen i OS-härvan fallit. Det blir inget OS för Emil Bengtson och de andra atleterna.
Emil Bengtson har tillsammans med fem andra atleter stämt SOK till skiljedomstolen CAS, ett fall som har blivit något av en följetong. Under fredagen skulle beslutet komma hurvuida CAS skulle dömma till SOK:s eller Emil Bengtsons fördel. Nu har domen kommit och CAS går på SOK:s linje. Enligt Emil Bengtson är det först i samband med CAS:s motiveringen, som kan dröja i några veckor, som vi får reda på huruvida NOK (Nationell Olympisk Kommité) får ha egna kvalificeringsregler eller inte.
– Vi tycker att det är bra att frågan prövas och när vi hunnit ta del av CAS slutsatser så kan vi komma att kommentera beslutet, skriver Emil Bengtsson i ett mejl till Norra Halland.
Detta innebär att det inte blir något OS för Emil Bengtson.
Läs mer om Bengtson-fallet här:
https://norrahalland.se/sport/sok-arendet-oppnat-i-cas-valdigt-spannande/42798
https://norrahalland.se/sport/sok-accepterar-arendet-i-os-harvan/42775
Förverkligade sin verkstadsdröm
En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.