SPORT 2024-07-30 KL. 22:13

Ingen OS-final för simmaren från Kungsbacka

Av Ronny Karlsson

Det blir ingen OS-final för simmaren Erik Persson från Kungsbacka. Trots ett bra lopp blev han sexa i sin semifinal.

Ingen OS-final för simmaren från Kungsbacka
Erik Persson från Kungsbacka simmade semifinal vid OS i Paris under tisdagskvällen. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Sent på tisdagskvällen var det dags för semifinal på 200 meter bröstsim för herrar i OS och på startlinjen fanns då bland annat Erik Persson från Kungsbacka.

I försöken tidigare under tisdagen simmade han in på sjunde bästa tid och noterades för 2.10.35.

I semifinalen väntade tuffare motstånd och 30-årige Persson simmade på bana sex i den första semin inför en fullsatt arena i Paris.

I en intervju med tv-kanalen Max sade Persson inför sin semifinal att han ville simma lite mer aggressivt.

Men Persson låg på tider som var lite sämre än i försöket under första halvan av loppet och trots att han spurtade bra fick han nöja sig med sjätte plats i sitt heat.

Tiden var drygt två tiondelar bättre än i försöket, men hela vägen till final räckte det alltså inte. Ett par tiondelar fattades det för att Persson skulle ta den sista finalplatsen.



Krönika: Kaninhålet
KRÖNIKOR 2026-06-24 KL. 14:45
Premium

Krönika: Kaninhålet

Spelschemat är släppt för Frillesås
BANDY 2026-06-24 KL. 11:35

Spelschemat är släppt för Frillesås

Ingen annandagsbandy på Sjöaremossen

FAMILJ 2026-06-23 KL. 18:00
Premium

"Att se människor utvecklas är min drivkraft"

Drömmen var stridspilot – nu är hon chef i kommunen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-06-25 KL. 11:00
Värmebölja väntar under Åsacupen
Premium | NYHETER 2026-06-24 KL. 21:00
Se dragkamp av högsta klass i sommar

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.