Det blir ingen OS-final för simmaren Erik Persson från Kungsbacka. Trots ett bra lopp blev han sexa i sin semifinal.
Sent på tisdagskvällen var det dags för semifinal på 200 meter bröstsim för herrar i OS och på startlinjen fanns då bland annat Erik Persson från Kungsbacka.
I försöken tidigare under tisdagen simmade han in på sjunde bästa tid och noterades för 2.10.35.
I semifinalen väntade tuffare motstånd och 30-årige Persson simmade på bana sex i den första semin inför en fullsatt arena i Paris.
I en intervju med tv-kanalen Max sade Persson inför sin semifinal att han ville simma lite mer aggressivt.
Men Persson låg på tider som var lite sämre än i försöket under första halvan av loppet och trots att han spurtade bra fick han nöja sig med sjätte plats i sitt heat.
Tiden var drygt två tiondelar bättre än i försöket, men hela vägen till final räckte det alltså inte. Ett par tiondelar fattades det för att Persson skulle ta den sista finalplatsen.
"Man hör dagligen hur en kille har behandlat en tjej dåligt"
Nya vägen är som en tidslinje genom tusentals år
Trädhuset i Onsala blev rikskänt i programmet Husdrömmar och fick kommunens arkitekturpris. Men efter bara tre år har snickaren Torkel Haraldsson nya hisnande planer: att bygga upp en 1700-talsgård, återskapa betesmarkerna och starta en vingård med 5 000 plantor.



