SPORT 2022-09-04 KL. 13:40

Efter SM-guldet – nu väntar en familjeduell

Av Christian Johansson

Kullaviksseglaren Johannes Lind-Widestam tillsammans med besättning pallade favoritskapet. Guldet bärgades i överlägsen stil – nu ställs han mot dottern Cornelia Widestam.

Efter SM-guldet – nu väntar en familjeduell
Vinnarkvartetten från SM i J/70. Johannes Lind-Widestam, Julius Hallström, Tomislav Basic och Jonas Kjellberg. Foto: Johannes Lind-Widestam

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

SEGLING. I Nynäshamn avgjordes SM i klassen J/70. Johannes Lind-Widestam & Co började segla båten för två år sedan och hade ett guld och ett silver i meritpåsen. I de lätta vindarna första dagen kopplade de greppet.
– Vi visste att vi var ganska snabba. Gör vi inte bort oss så kommer vi att ha en bra serie. Det var svårseglat men vi var nöjda.
Den andra dagen fick ställas in och avslutningsvis blev det mer tryck i vindarna. Perfekt, tänkte Johannes Lind-Widestam.
– Det är våra favoritförhållanden.

Första racet slutade de tvåa i efter ett stort misstag – i femte racet totalt ledde de från start till mål och säkrade SM-guldet.
– Det var en otroligt bra regatta för oss. Det är svårt att vinna SM-guld även om vi var några av favoriterna, säger Kullaviksbon.
Segern gör att de är kvalificerade till Seglingens mästare där samtliga SM-vinnare ställs mot varandra. För Johannes Lind-Widestam blir det extra speciellt. 2020 vann han den tävlingen men också för att han i år ställs mot dottern Cornelia Widestam som vann JSM i 29er tidigare i somras. Pappa Johannes tar på sig favoritskapet i duellen.
– Absolut! Det var jättekul att de gick dit, alla seglare vill ta sig dit.
Tävlingen Seglingens mästare avgörs just i båttypen J/70.


TV-klipp och nyheter

Lagkaptenens felträff punkterade matchen
2025-12-10 KL. 22:10
Premium

Lagkaptenens felträff punkterade matchen

Särö tog skrällpoäng i derbyt
2025-12-10 KL. 21:27
Premium

Särö tog skrällpoäng i derbyt

Stand up-ikon kommer till Kungsbacka med ny show
KULTUR & NÖJE 2025-12-09 KL. 20:30
Premium

Stand up-ikon kommer till Kungsbacka med ny show

"Det blir åldersdiskriminering, fast motsatt"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-12-10 KL. 21:27
Särö tog skrällpoäng i derbyt
Premium | NYHETER 2025-12-10 KL. 18:17
Fartygskollision utanför Onsala

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

En inköpt chiliplanta när Mikael Oskarsson var 15 år blev starten på hans chiliresa. Efter år av förberedelser drog han igång sin egen tillverkning av chilisås i Mulles Chili förra året.