Under Stockholm Open fick 14-årige Knut Andersch från Vallda TK motta ett stipendium från Stefan Edbergs stiftelse.
TENNIS. I fredags fick Knut Andersch den hedervärda titeln Bäste 14-åring vid en ceremoni på Stockholm Open.
Fyra stipendier för att stötta svensk juniortennis från Stefan Edberg delas ut, bästa 14-åring kille och tjej samt bästa 16-åring kille och tjej.
Kristoffer Granqvist är en av Knuts tre tränare på Vallda TK som var med på plats när Knut Andersch tog emot utmärkelsen.
– Priset delas ut till den som presterat bäst under året. Knut har utvecklats under året, men är på topp hela tiden. Han har varit bäst i Sverige sedan han var liten också, säger han.
Knut Andersch rankades som en av de bästa i sin åldersklass även förra året.
– Hans styrkor är att han inte har några svagheter. Han är otroligt träningsvillig och ödmjuk för att vilja bli så bra som möjligt, säger Kristoffer Granqvist.
För att få stipendiet måste tennisspelarna i åldersgruppen kvalificera sig. Poäng i tävlingarna SALK Open, Båstadtennisen och JSM inne och utomhus räknas samman. Stiftelsen har sedan starten delat ut cirka 7,5 miljoner kronor till utbildning inom svensk tennis. Vallda TK får 10 000 kronor för att utveckla Knut Andersch ytterligare, och han själv mottar 75 000 kronor.
Cilla har blivit anmäld av grannen flera gånger – får själv betala avgift till kommunen
Nya verktyg ska hindra barn att rekryteras av gäng
Leia Molund lät inte sjukdomsbeskedet stoppa drömmen
Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.




