SPORT 2023-03-04 KL. 00:39

Avgjorde i sudden – nu väntar finalderby

Av Eric Andersson

Efter full tid i den tredje och avgörande matchen hade fortfarande inte en vinnare korats i semifinalserien mellan Varla IBK och Kusten. Väl där blev Isa Frii matchhjälte och sköt sitt lag vidare till final mot lokalrivalen.

Avgjorde i sudden – nu väntar finalderby
Varla IBK slog ut Kustens IF och nu väntar en repris på fjolårets final. Arkivfoto: Eric Andersson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var den tredje och helt avgörande semifinalen mellan Varla IBK och Kustens IF. Matchbilden bjöd inte på några större överraskningar – Varla tilläts inneha ett stort bollinnehav och Kusten försökte kontra. Efter 60 minuter var det 3–3 och matchen skulle avgöras i förlängning där Isa Frii blev matchhjälte.
– Vi dominerade i förlängningen, det kändes som att Kusten ville ta det till straffar. Men sen sätter Isa ett fantastiskt bra skott vilket var väldigt skönt. Sett till dessa tre matcherna mot Kusten var det rättvist, säger Martin Caverö, lagledare i Varla.

Precis som förra säsongen väntar nu en finalserie om tre matcher mot lokalrivalen Onsala IBK. Första matchen spelas på söndag i Pressehallen.
– Det blir tufft. Jag såg att Hermansson (Mattias, tränare i Onsala) helst ville ha oss i final och det är klart att vi vill möta dem också. Vi ska göra så gott vi kan och förhoppningsvis blir det mycket publik.



Matchfakta:
Varla IBK – Kustens IF 4 – 3 e.förl. (1–1, 2–2, 0–0, 1–0)
1–0 (12.54) Andrea Nord, 1–1 (17.43), 2–1 (30.48) Sara Clarin, 2–2 (33.16), 3–2 (38.55) Alexandra Bystedt, 3–3 (40.00), 4–3 (65.00) Isa Frii

Svängning: Lokal för äldre kvar på Kyvikshus
NYHETER 2026-04-02 KL. 12:15
Premium

Svängning: Lokal för äldre kvar på Kyvikshus

Nytt förslag ska presenteras på tisdag

Öringpremiär i Kungsbacka: ”Bästa vårtecknet”
NYHETER 2026-04-01 KL. 13:30
Premium

Öringpremiär i Kungsbacka: ”Bästa vårtecknet”

Norra Halland hängde med på första kastet för i år

IT-expert tar över som vd på Tjolöholms slott
NYHETER 2026-04-01 KL. 12:42
Premium

IT-expert tar över som vd på Tjolöholms slott

"Jag är 100 procent säker att vi valt rätt"

Stor övning – vårdtagare räddades undan brand
NYHETER 2026-04-01 KL. 12:24
Premium

Stor övning – vårdtagare räddades undan brand

Fullt pådrag när kommunen tränade på Signeshus

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.