SPORT 2022-05-28 KL. 19:30

Åsa vann efter hattrick av målsprutan

Av Anton Lorentzson

Andra matchen på tre dagar. Det märktes redan på uppvärmningen enligt tränare Peter Karlsson. När matchen väl började blev det en mardrömsstart, men Anton Millesson Nilsson visade vägen till seger.

Åsa vann efter hattrick av målsprutan
Anton Millesson Nilsson gjorde hattrick i matchen mot Kortedala. Arkivfoto: Eric Andersson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Fotboll: Division 3
Kortedala–Åsa IF 1–3

Åsa gästade jumbon Kortedala, som förlorat alla sina matcher hittills i serien. Dagens nykomponerade backlinje fick en chock när hemmalaget tog ledningen efter bara en minut.

– En mardrömsstart för vår backlinje, som var nykomponerad. Men det märktes redan på uppvärmningen att vi var trötta och inte riktigt där. Hela första halvleken är svag och vi får tacka vår målvakt, Carl Thilander, som gör två-tre kanonräddningar och håller oss kvar i matchen, säger Peter Karlsson.

Trots den svaga första halvleken så skapade man ändå en del lägen framåt. Man gjorde också ett mål genom den notoriske målskytten Anton Millesson Nilsson. Hemmalagets målvakt misslyckades med en inspark, Millesson Nilsson snappade upp bollen och gjorde mål på friläget.

– Det fungerade ändå bra framåt, men inte resten. Det är ingen bra halvlek. Vi korrigerar lite, gör tre byten och pratar igenom saker och ting. I den andra tar vi över och vinner till slut rättvist, säger tränare Karlsson.

Bara minuter in i den andra halvleken gjorde Anton Millesson Nilsson sitt andra för dagen. Ett inspel kom snett bakåt från kanten och anfallaren slog till på ett tillslag. Dryga fem minuter senare hade han chansen att göra sitt hattrick på straff. Straffen missade han, men hattrick-skytt skulle han ändå bli. Knappa tio minuter från slutet löpte han sig fri på en djupledsboll och gjorde som han brukar göra - mål. Han har nu gjort tretton mål på åtta matcher.

Vad betyder han för er?
– Klart att han är otroligt viktig för oss. Vi har ett djupledshot som vi kanske inte haft tidigare. Vi behöver liksom inte spela till oss chanserna utan kan istället slå den långt och så skapar han något ur det. En extra dimension i vårt anfallsspel, säger Peter Karlsson.

Åsa ligger, som nykomlingar, på andra plats i tabellen med 19 inspelade poäng på nio matcher.

Matchfakta: Division 3
Kortedala–Åsa IF 1–3 (1–1)
1–0 (1), 1–1 (21) Anton Millesson Nilsson, 1–2 (49) Anton Millesson Nilsson, 1–3 (82) Anton Millesson Nilsson

TV-klipp och nyheter

Vallöftet: Bidragen till föreningar ska fördubblas
2026-05-08 KL. 18:00
Premium

Vallöftet: Bidragen till föreningar ska fördubblas

"Många idrottsföreningar i Kungsbacka går på knäna"

Två A-traktorer frontalkrockade
NYHETER 2026-05-07 KL. 21:32
Premium

Två A-traktorer frontalkrockade

Full fart framåt – Alfred och Alina släpper första låten
KULTUR & NÖJE 2026-05-07 KL. 21:00
Premium

Full fart framåt – Alfred och Alina släpper första låten

Duon spelade in sången på annorlunda plats

Krav på tidig utbildning om utsatthet på nätet
NYHETER 2026-05-07 KL. 19:00
Premium

Krav på tidig utbildning om utsatthet på nätet

"När vi började med det här var det ingen som ville prata om det"

NH betygsätter spelarna i herrlaget
HANDBOLL 2026-05-07 KL. 18:00
Premium

NH betygsätter spelarna i herrlaget

✔ Han underkänns ✔ En får toppbetyg ✔ "En supertalang"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-05-08 KL. 14:00
Chansningen med flygbiljetterna gick hem

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.