SPORT 2022-04-29 KL. 23:00

Åsa upp i serieledning efter ny vinst

Av Anton Lorentzson

Åsa åkte till Stafsinge, strax utanför Falkenberg, för att försöka följa upp vinsten mot Åstorp i den förra omgången. Det var inget snack om saken, ytterligare tre poäng bärgades och precis som vanligt gjorde Anton Millesson Nilsson mål för Åsa.

Åsa upp i serieledning efter ny vinst
Peter Karlsson tyckte att resultatet var rättvist. Arkivfoto: Oliver Marshall

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Fotboll: Division 3
Stafsinge–Åsa IF 1–4

Det dröjde tre minuter. Sedan hade Anton Millesson Nilsson skrivit in sig i målprotokollet för den fjärde matchen i rad. Hemmalagets målvakt drällde med bollen och Millesson Nilsson kunde snappa upp den och raka in ledningsmålet. Stafsinge kunde dock kvittera i den 19:e minuten.

– Jag vet inte om de skulle haft det målet. Vår målvakt får en tackling precis innan, men ibland är det så när det blir lite hafsigt efter en frispark. Strax efter tar vi ledningen igen, väldigt rättvist tycker jag, säger Peter Karlsson, tränare i Åsa.

Återigen var det Anton Millesson Nilsson som hittade målet. Hans två mål idag innebär hela åtta mål på de fyra inledande matcherna av säsongen. Precis innan halvtidspausen kunde Albin Nilsson utöka Åsas ledning.

– Det var ett väldigt viktigt mål för oss. I den andra halvleken så måste de trycka upp folk och vi har en hel del fina omställningslägen. Det dröjer, men till slut hittar vi också fyran, säger Karlsson.

Matchen på Stafsinge IP var Åsas första gräsmatch för säsongen. Det märktes på spelet. Det var mer kamp och inte så mycket finlir. Men i linje med målsättningen för säsongen så var Åsa det spelförande laget över 90 minuter.

– Det var en svårspelad plan, men våra spelare är lite mer individuellt skickliga och det är därför vi vinner. Vi är starkare bakåt och har mer spets framåt. Sammantaget var det ett klart rättvist resultat.

Åsa har nu nio poäng på fyra matcher. Men att stanna upp och titta på tabellen är inte Åsas sätt, enligt tränare Karlsson.

– Vi kollar hela tiden på nästa match. Självklart är vi jättenöjda med starten och med insatsen mot Stafsinge. Men imorgon går vi vidare och fokuserar på nästa match.

Nästa match är mot topptippade Vinberg, hur tar ni er an den matchen?
– De kommer från tvåan och får ses som favoriter. Men generellt så har vi inte anpassat oss efter motståndet. Vi spelar vårt spel. Vi vill ha det mesta av bollen i varje match. Det är alltid vår inställning, även mot Vinberg.

Åsa går, i och med segern, upp i serieledning. Dock har flera lag en match mindre spelad.

Matchfakta:
Stafsinge–Åsa IF 1–4 (1–3)
0–1 (3) Anton Millesson Nilsson, 1–1 (19), 1–2 (23) Anton Millesson Nilsson, 1–3 (44) Albin Nilsson, 1–4 (89) Alexander Ahl

Alfred överlevde kylan i vrakets mast
KULTUR & NÖJE 2025-07-01 KL. 20:45
Premium

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Carl-Magnus Stolt berättar den dramatiska historien om Maconas förlisning

TV-klipp och nyheter

Sänkt skatt räddningen för många små bryggerier
NYHETER 2025-06-30 KL. 19:45
Premium

Sänkt skatt räddningen för många små bryggerier

"Större marginaler och få en mer dräglig tillvaro"

Ny bok hyllar historien – och minnet av en entusiast
FAMILJ 2025-06-30 KL. 19:00
Premium

Ny bok hyllar historien – och minnet av en entusiast

Unik radiostation firar 100 år

Sporthelgen i korthet
FOTBOLL 2025-06-30 KL. 13:17
Premium

Sporthelgen i korthet

Efter hundkritiken: Lagen stoppar tidiga besök
NYHETER 2025-06-30 KL. 11:45
Premium

Efter hundkritiken: Lagen stoppar tidiga besök

Länsstyrelsen svarar på kritik efter hundattack

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-07-01 KL. 16:00
50 år sedan: Ny väg till innerstaden
Premium | FOTBOLL 2025-07-01 KL. 13:26
Åsasonen byter klubb i Tyskland

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

100 bilder från den härliga studentfesten

100 bilder från den härliga studentfesten

Skratt, kramar och massor med känslor. Här är bilderna från när Aranäsgymnasiet skickade ut sina studenter i viuxenlivet.