NYHETER 2020-05-22 KL. 12:55

Solig torghandel under ansvar

Den stora torgmarknaden som arrangeras månadsvis är tillfälligt lagd på is. Men nu finns ändå möjlighet att kunna handla såväl frukt och grönt som kuriosa på Stortorget i Kungsbacka.
– Jag stöttar det här fullt ut, säger innerstadsprofilen Monika Hamrin.

Solig torghandel under ansvar

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



På fredagsförmiddagen skiner solen över Kungsbacka, och det är med klar försommarkänsla i luften som marknadssugna människor vandrar runt mellan stånden på Stortorget i Kungsbacka.

Den stora torgmarknaden som arrangeras första helgfria torsdagen i varje månad är fortfarande lagd på is. Men nu har ett mindre alternativ trätt fram. Initiativtagare är knallen och torghandlaren Anders Lagernäs och hans sambo Inger Johansson.

– Vi har gjort detta på Varbergs torg ett litet tag, och nu har vi i fint samarbete med kommunen fått möjlighet att arrangera lite handel här i Kungsbacka också.  Det är glest mellan stånden och alla erbjuder handsprit så att kunderna kan tvätta händerna. Vi knallar är ju också hårt drabbade av pandemin, men detta är en liten möjlighet, och allt är ju utomhus, säger Anders Lagernäs.


Torghandlarna Anders Lagernäs och Inger Johansson är glada att kunna bedriva handel under ansvar.


Tisdagar och fredagar


Helen Wigerdt på Teknikförvaltningen bekräftar att allt är i fullt samförstånd.

– Den stora torgmarknaden kommer fortfarande att få vänta tills vidare. Men istället har vi gett tillåtelse till torghandel i lite mindre skala på tisdagar och fredagar, om vädret tillåter. Allt är under förutsättning att man tar hänsyn till de riktlinjer som gäller, säger hon.



Stöttar helhjärtat


En som skiner ikapp med solen under fredagens handel är fastighetsägaren och innerstadsprofilen Monika Hamrin, som även själv har en torgplats där hon säljer lite olika saker.

– I Kungsbacka är ju torghandeln en gammal tradition, så det vore så synd om det försvinner. Själv har jag ett hobbyprojekt, men jag stöttar detta fullt ut, det är så roligt att vi kan få arrangera detta. Jag blev så glad när jag hörde att detta skulle bli av, säger hon.


 

Nu blir det dock inte samma arrangemang alla gånger, även om det är tillåtet med handel två gånger i veckan.

– Det kan nog bli var fjortonde dag, säger Anders Lagernäs, och fortsätter:

– Vi planerar att komma tillbaka igen fredagen den 5 juni.

 

Läs även:

Torgmarknaden ställs in

Sporthelgen i korthet
FOTBOLL 2026-08-17 KL. 11:01
Premium

Sporthelgen i korthet

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd
NYHETER 2026-08-16 KL. 16:45
Premium

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Efter ett liv på scen och i tv söker hon nu en ny plats för sitt måleri

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-08-17 KL. 18:00
Doldisen från Onsala har nyckelroll i EM
Premium | KRÖNIKOR 2026-08-17 KL. 17:00
Krönika: Sista semesterdagen
Premium | NYHETER 2026-08-17 KL. 13:30
Då slår vädret om i Kungsbacka
Premium | FOTBOLL 2026-08-17 KL. 11:01
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Konstnären Wiveka Warenfalk är ett känt ansikte för de flesta i Gottskär. Men ännu fler känner igen henne från åren som skådespelare och rollen som Mia Strid i tv-serien Hem till byn.