NYHETER 2020-11-20 KL. 15:20

Skydd på väg till personal

Nu gör Kungsbacka som andra kommuner och har beställt in skyddsutrustning till personalen på kommunala förskolor.
– Det är för att personalen ska kunna skydda sig i väntan på vårdnadshavare, säger skolchef Maria Andersson.

Skydd på väg till personal

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Efter ett beslut från Arbetsmiljöverket för några veckor sedan fick förskolepersonal i Bergs kommun rätt att bära munskydd och visir på jobbet. Trots att det inte finns med i Folkhälsomyndighetens rekommendationer, har nu flera kommuner följt efter. Enligt beslutet från myndigheten ska det dessutom ligga på arbetsgivaren att ombesörja utrustningen.

– Vi har beställt in skyddsutrustningen så att den ska finnas att ta till i fall något barn blir sjukt. I första hand kan man låta barnet vila i en vagn utomhus eller i ett avskilt rum, men på förskolor blir det ändå svårt att inte komma nära barnen. Så det är anledningen, säger Maria Andersson.

Utrustningen ska alltså inte bäras kontinuerligt?
– Nej, det är bara om det finns tecken på sjukdom. Det är för att personalen ska kunna skydda sig i väntan på vårdnadshavare.

Nu hoppas kommunen på att leveransen ska landa inom kort.

– Beställningen gjordes i början av förra veckan, så nu ligger det hos leverantören, säger Maria Andersson.

Läs mer:

Coronaläget i Halland 


Covid-utbrott på ännu ett boende

Lång väntan på drömmen för Charlotte och Erik
KULTUR & NÖJE 2026-01-29 KL. 20:45
Premium

Lång väntan på drömmen för Charlotte och Erik

"Vi har hittat rätt, det är så roligt att gå till jobbet"

TV-klipp och nyheter

Största förlusten på ett år
ISHOCKEY 2026-01-29 KL. 09:56
Premium

Största förlusten på ett år

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!