NYHETER 2020-11-20 KL. 15:20

Skydd på väg till personal

Nu gör Kungsbacka som andra kommuner och har beställt in skyddsutrustning till personalen på kommunala förskolor.
– Det är för att personalen ska kunna skydda sig i väntan på vårdnadshavare, säger skolchef Maria Andersson.

Skydd på väg till personal

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Efter ett beslut från Arbetsmiljöverket för några veckor sedan fick förskolepersonal i Bergs kommun rätt att bära munskydd och visir på jobbet. Trots att det inte finns med i Folkhälsomyndighetens rekommendationer, har nu flera kommuner följt efter. Enligt beslutet från myndigheten ska det dessutom ligga på arbetsgivaren att ombesörja utrustningen.

– Vi har beställt in skyddsutrustningen så att den ska finnas att ta till i fall något barn blir sjukt. I första hand kan man låta barnet vila i en vagn utomhus eller i ett avskilt rum, men på förskolor blir det ändå svårt att inte komma nära barnen. Så det är anledningen, säger Maria Andersson.

Utrustningen ska alltså inte bäras kontinuerligt?
– Nej, det är bara om det finns tecken på sjukdom. Det är för att personalen ska kunna skydda sig i väntan på vårdnadshavare.

Nu hoppas kommunen på att leveransen ska landa inom kort.

– Beställningen gjordes i början av förra veckan, så nu ligger det hos leverantören, säger Maria Andersson.

Läs mer:

Coronaläget i Halland 


Covid-utbrott på ännu ett boende

TV-klipp och nyheter

2026-03-05 KL. 19:00
Premium

"Går hela tiden runt med vetskapen att barnen ska dö"

Jessica och Niclas berättar om livet med tre svårt sjuka barn

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

Rekordet är 350 indragna körkort på ett år. Nu tackar trafikpolischefen Hans Qvant för sig och går i pension, men irritationen över hur vi kör bil i Halland lär finnas kvar. – Vi har en förfärlig trafikkultur på E6, säger han.