NYHETER 2021-03-29 KL. 20:00

Skolstädning ökas på grund av smittläget

Smittspridningen av covid-19 ökar i skolorna.
Ett led i kampen mot viruset är en intensifiering av städning i klassrummen.
Nu torkas även bänkarna av dagligen.

Skolstädning ökas på grund av smittläget

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Politikern Magdalena Sundqvist (S) lyfter i en interpellation till nämndsledningarna inom Service och För- och grundskola frågan om rengöringen av elevernas bänkar.
– Personal vittnar om ökat dåligt mående hos våra barn och unga. Detta beror bland annat på distansundervisningen och rädsla för smitta. Det minsta man kan förvänta sig är att kommunen ställer upp och följer FHM:s hygienrekommendationer. Särskilt som att stora delar av statsbidragen som kommit Kungsbacka till del ej har använts, skriver hon i sin interpellation.

Städning redan införd


Den efterfrågade rengöringen av skolbänkarna varje dag, istället för det normala en gång i veckan, är samtidigt redan på gång.
– Förvaltningen för För- och grundskola har begärt den nu, på grund av det ändrade smittläget med smittspridning i skolorna. Så det är en åtgärd som vi infört omedelbart, säger Ann-Cathrine Roxhage, verksamhetschef lokalvård.
Det är torkning av bänkar som införs nu. Andra åtgärder vad gäller städning sattes in redan när pandemin började för ett år sedan.
– Till exempel började vi torka rent alla tagytor, det vill säga räcken, handtag och strömbrytare varje dag, och öka på hur ofta vi fyller på tvål och papper på toaletterna, säger Ann-Cathrine Roxhage.

Läs mer: 

Coronaläget i Halland

Förskolor följer gängse städrutin 

 

Emelie ska besegra cancern – för fjärde gången
NYHETER 2025-12-18 KL. 20:00
Premium

Emelie ska besegra cancern – för fjärde gången

Men ovanliga sjukdomen skapar oro och ångest

TV-klipp och nyheter

Klubbens besked: Vill upp i högstaligan
2025-12-18 KL. 18:00
Premium

Klubbens besked: Vill upp i högstaligan

Många hemligheter för Magnus i nya uppdraget
NYHETER 2025-12-17 KL. 18:30
Premium

Många hemligheter för Magnus i nya uppdraget

Skolor och äldreboenden ska fungera oavsett störning

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-12-18 KL. 18:00
Klubbens besked: Vill upp i högstaligan

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Han har kartlagt hundratals gamla torp och kvarnar i trakterna mellan Kungsbacka och Varberg. Men i våras gjorde amatörarkeologen Göran Bengtsson sitt livs fynd. Under åkerjorden hittade han de gamla murarna till vad som kanske är ett cistercienserkloster från 1100-talet. – Jag har arbetat som arkeolog i 40 år och det här är något unikt, säger Bengt Westergaard på Arkeologerna, Statens historiska museer.