NYHETER 2020-04-01 KL. 15:55

Skickar handkräm till Stockholmssjukhus

Nu stiger hudvårdsföretaget Maria Åkerberg AB in i kampen mot coronaviruset.
– I dag har vi skickat en omgång handkräm till Huddinge sjukhus, säger Maria Åkerberg, vd.

Skickar handkräm till Stockholmssjukhus

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Företaget är ett av många som har ställt sig till myndigheternas förfogande, för att hjälpa till att klara följderna av det pågående virusutbrottet.
Ett av de främsta råden för att hindra spridning av viruset är att tvätta och sprita händerna, vilket tär på huden. Extra mycket känns det naturligtvis för vårdpersonal som måste tvätta sig ännu mer än gemene man.


Maria Åkerberg


– Än så länge har vi bara fått en förfrågan från Huddinge, men vi kan göra mer. Det är Socialstyrelsen som samordnar behovet och sedan går ut med beställningar. När och om det sker vet vi inte, säger Maria Åkerberg.

Ingen avmattning


Än så länge har man inte ställt om produktionen, det som har skänkts till Huddinge sjukhus fanns redan på lagret. I nuläget rullar verksamheten på som vanligt. Man har inte märkt av någon avmattning i efterfrågan och det finns inte heller någon sjukfrånvaro i personalen som påverkar.

En produkt som efterfrågas mycket just nu är handsprit. Men det är inte något som Maria Åkerberg just nu skulle klara av att ställa om produktionen till.

– De produkter som vi gör har betydligt lägre alkoholhalt än handsprit. För att kunna tillverka det behövs både andra sorters tillstånd och maskiner än vad vi har.

Avslöjar: Aranäs varslar hälften av personalen
NYHETER 2025-11-06 KL. 11:12
Premium

Avslöjar: Aranäs varslar hälften av personalen

Splittringen av bolaget får nu drastiska följder

TV-klipp och nyheter

2025-11-06 KL. 11:00
Premium

"Bara att ändra planerna och ta första bästa flyg"

Simon Ryfors fick tänka om när Tre Kronor kallade

Gustav Lundgren efter chockbeskedet: ”Overkligt”
FOTBOLL 2025-11-05 KL. 13:36
Premium

Gustav Lundgren efter chockbeskedet: ”Overkligt”

Har tagits ut i landslaget för första gången

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.