NYHETER 2020-07-10 KL. 14:45

Signeshus granskas av IVO

Inspektionen för vård och omsorg, IVO, fördjupar nu granskningen av utvalda boenden i länet. Ett av de vård- och omsorgsboenden som granskas är Signeshus i Kungsbacka.

Signeshus granskas av IVO

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Efter att ha genomfört tillsynsgranskningar av 1 700 boenden i landet, där förutsättningen för vård har varit i fokus – kommer nu IVO att gå vidare med fördjupad granskning av cirka 90 boenden. Ett av de boenden som ska granskas extra är Signeshus.

– Granskningen innebär att vi kommer att begära in journaler för att se om boende som varit smittade av covid-19, eller avlidit till följd av sjukdomen, har fått den vård som tillståndet motiverat, säger Cecilia Holm på myndighetens presstjänst.

Olika orsaker


Signehshus är ett av de boenden i Kungsbacka där smitta förekommit bland såväl boende som personal, och där personer med covid-19 enligt uppgifter har avlidit.

Men den exakta orsaken till varför Signeshus granskas extra är myndigheten i nuläget försiktiga med att gå ut med.

– De utvalda boenden vi granskar nu kan ha hamnat på listan av olika orsaker. Så det är lite olika för olika boenden, säger Cecilia Holm.

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-03-02 KL. 13:07
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

Rekordet är 350 indragna körkort på ett år. Nu tackar trafikpolischefen Hans Qvant för sig och går i pension, men irritationen över hur vi kör bil i Halland lär finnas kvar. – Vi har en förfärlig trafikkultur på E6, säger han.