HANDBOLL 2020-11-22 KL. 20:50

Serieledarna för svåra trots ny målfest av Thorbjörnsson

Nåväl, Ystads IF var kanske inte serieledare innan matchen. Men efter att matchen var slut gick de upp i ensam serieledning, detta trots elva mål av HK Aranäs Rasmus Thorbjörnsson.

– Vi förlorar på våra egna misstag i början av andra halvlek när vi kastar bort bollarna, säger Thorbjörnsson.

Serieledarna för svåra trots ny målfest av Thorbjörnsson
Rasmus Thorbjörnsson kan vara i sitt livs form, hittills. Men det hjälpte inte HK Aranäs att besegra Ystads IF.



Det började bra och en bra bit in i första halvleken hade man en tremålsledning på Ystads IF HF. Rasmus Thorbjörnsson hittade nätet flera gånger från sin högerkant och i mitten var Philip Jonsson högt delaktig i spelet.

– Det är både bra och dåliga saker. Man får försöka ta med sig de bra sakerna och försöka vara mer noggrann de gångerna man väljer fel, säger Philip Jonsson.

Men trots att HK Aranäs gick till pausvila med en 13–11 var det i andra halvleken rutinen som tog över. Inte minst genom Kim Andersson i Ystad som påpekade för domaren att Jonsson inte lagt ifrån sig bollen på ett rättvist sätt när han fått ett domslut emot sig och därefter blev utvisad när historien upprepade sig själv.

– Hade jag varit Ystad hade jag tyckt det var en solklar utvisning, jag försökte göra en fuling men så att de inte skulle kunna kontra, men den gick inte hem, säger Jonsson.

Och även om Ystad nu är etta i tabellen och man är nära att rubba dem, tycker Jonsson att de faller på eget bevåg.

– I de avgörande lägena väljer de rätt och vi fel val, säger Jonsson.

Något som stämmer överens med skyttekungen Rasmus Thjorbjörnssons bild av matchen.

– Det känns som att det är vi som gör att vi förlorar själva, inte de som gör något bra idag, säger Thorbjörnsson.

Thorbjörnsson som personligen hade en väldigt lyckad match. Liksom mot Alingsås gjorde högersexan tvåsiffrigt.

– Jag får vara nöjd med min egna insats. Det är extra kul att göra mål mot topplagen då får man visa upp sig lite, säger Thorbjörnsson.

Är du i din livs form just nu?


– Jamen det känns så, jag blir lite bättre hela tiden och det känns skönt, säger Thorbjörnsson.

Och Philip Jonsson är nöjd med sin skyttekung.

– Han är vår go-to-guy och han är bra på att skapa bra vinklar för sig själv och har verkligen en näsa för mål, säger han.

Matchen slutade 27–30 till Ystads favör och i nästa match ställs man mot ytterligare tufft motstånd i HK Malmö, som placerar sig tvåa. Därefter väntar fyrapoängsmatcher mot Önnereds HK.

Philip Jonsson toppar assistligan och Rasmus Thorbjörnsson ligger på en andraplats i skytteligan.

 

 

TV-klipp och nyheter

Sex månader kvar – dags att höja valtemperaturen
2026-03-13 KL. 19:15
Premium

Sex månader kvar – dags att höja valtemperaturen

Norra Halland och Företagarna Kungsbacka ordnar politikerdebatt

Aranässtjärnan om varför hon lämnar
2026-03-13 KL. 18:45
Premium

Aranässtjärnan om varför hon lämnar

Peter och Charlotte fixade musik till nya tv-serien
KULTUR & NÖJE 2026-03-12 KL. 20:45
Premium

Peter och Charlotte fixade musik till nya tv-serien

Låtar från världsstjärnor – och duo från Kungsbacka

Navid nära att fastna i säkerhetstjänstens fälla
NYHETER 2026-03-12 KL. 12:10
Premium

Navid nära att fastna i säkerhetstjänstens fälla

"Säpo har uppmanat mig att vara försiktig och ha skyddsväst"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.