SPORT 2018-12-26 KL. 14:01

Seger i GP-serien för Kullaviksseglaren

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Emil Bengtsson är nyss hemkommen från en tung träningsvecka i Portugal. Foto: Christian Johansson

 

Året har varit en uppbyggnadsfas för Kullaviksseglaren Emil Bengtsson, som kom tillbaka till eliten efter ett uppehåll. Men trots det fightas han i toppen och vann nyligen en europacupseger och GP-serien.

 

SEGLING. När Norra Halland når Emil Bengtsson via en sprakig telefonlinje, har han precis avslutat en veckas träningsläger i Vilamoura i Portugal. Innan dess var han i Cadiz i södra Spanien. 

Våren 2017 valde han att lämna elitsatsandet. Anledningen: det var inte längre roligt och han kände sig utbränd. Men redan i våras var han tillbaka och Norra Halland skrev om hans resa, med sikte på OS år 2020. Och än så länge har vägen dit varit framgångsrik.

 

"Det var mycket racing med pulsklockor och tracking"

I juni tog han hem sitt första SM-guld, dessutom på hemmaplan i Kullavik. I oktober vann han Europacupen i spanska Roses och nyligen fick han reda på att han tagit hem GP-serien (en nationell rankningsserie om vem som i snitt seglat bäst under året, ungefär som fotbollsallsvenskan, reds. anm).

– Det känns jätteskönt. Det har varit ett bra år både utvecklings- och resultatmässigt, säger han.

Känns det som ett kvitto på att det går åt rätt håll?

– Ja men absolut, det tycker jag. Det är kul att jag kan vara uppe i toppen och fightas.

 

Läs artikeln i sin helhet i Norra Halland



Tryggve har knackat dörr i 84 länder för sina maskiner
FAMILJ 2025-12-03 KL. 20:00
Premium

Tryggve har knackat dörr i 84 länder för sina maskiner

70-åringen ser fram emot Scandi Gruppens nybygge

TV-klipp och nyheter

Rivning pågår – historiskt magasin får nytt liv
NYHETER 2025-12-02 KL. 21:00
Premium

Rivning pågår – historiskt magasin får nytt liv

Linda och Mathias jobbar på fritiden för att rädda byggnaden

Medarbetarna efter haveriet:
NYHETER 2025-12-02 KL. 18:00
Premium

Medarbetarna efter haveriet: "Vi blir svartmålade"

Vårdpersonal som skrev avvikelser på boendet talar ut

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.