SPORT 2019-05-20 KL. 12:19

Särö BK styr mot guldet

Särö BK styr mot guldet

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Foto: Tommi Rotonen/Strängnäs Segelsällskap

 

Förra året kom de på femte plats, som nykomlingar. I helgen seglade de upp i toppen. Nu går Särö BK för titeln i allsvenskan.

 

SEGLING: Särö BK gjorde sin första säsong i allsvenskan förra året och slutade på en stark femteplats. Efter årets första deltävling, som arrangerades i Strängnäs, visade de att det inte var någon tillfällighet då de seglade in på delad förstaplats. Lagmedlemmen Björn Palmquist var nöjd efter den första helgen.

– Det var en välarrangerad första regatta och jag tycker att resultatet speglar hur vi seglar. Alla i båten visste vad de skulle göra och vi kämpade för varje poäng. Vi är väldigt nöjda.

 

Allsvenskan körs i korta race med sex båtar mot varandra. Först i mål vinner. Av de tolv race som seglades under helgen kom Särö etta eller tvåa i tio stycken. Målsättningen inför fortsättningen är tydlig.

– Vi är alla vinnarskallar med mycket erfarenhet. Målet är såklart att vinna allsvenskan, säger Björn Palmquist.

 

Den andra lokala klubben, SS Kaparen, hade det desto tyngre. Med sju sistaplatser i de tolv racen ligger man även sist i totalen efter den första helgen.

– Det var en tuff helg för oss, men vi håller ju på att göra en ungdomssatsning, en breddsatsning för att få in nya seglare med mindre erfarenhet. Då kan det bli såhär, säger SS Kaparens lagledare, Thomas Hansson Mild.

 

Nu blickar båda lagen fram mot nästa deltävling som går i Malmö om två veckor. För SS Kaparen är det en chans till revansch.

– Vi får sätta oss ner och prata om vad vi kan göra bättre till nästa gång. Vi är sugna på revansch och vi kämpar på, säger Thomas Hansson Mild.



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE I SPORT

Premium | SPORT 2025-11-03 KL. 12:03
Sporthelgen i korthet
Premium | SPORT 2025-10-27 KL. 11:48
Sporten i korthet

Fler nyheter

TV-klipp och nyheter

Aranäsfrustration över alla missar
2025-11-07 KL. 21:00
Premium

Aranäsfrustration över alla missar

Nu har Kungsbackas historia fått sin rätta plats
2025-11-07 KL. 19:00
Premium

Nu har Kungsbackas historia fått sin rätta plats

Nya fynd, persongalleri och historiska platser på hemsidan

Aranästränaren i en oväntad skrud
2025-11-07 KL. 18:00
Premium

Aranästränaren i en oväntad skrud

Avslöjar: Aranäs varslar hälften av personalen
NYHETER 2025-11-06 KL. 11:12
Premium

Avslöjar: Aranäs varslar hälften av personalen

Splittringen av bolaget får nu drastiska följder

ISHOCKEY 2025-11-06 KL. 11:00
Premium

"Bara att ändra planerna och ta första bästa flyg"

Simon Ryfors fick tänka om när Tre Kronor kallade

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-11-07 KL. 21:00
Aranäsfrustration över alla missar
Premium | HANDBOLL 2025-11-07 KL. 18:00
Aranästränaren i en oväntad skrud
Premium | HANDBOLL 2025-11-07 KL. 13:00
Nya avbräck för Rustan Lundbäck

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.