NYHETER 2020-02-14 KL. 14:44

Säger upp motionsspår

I ett par decennier har det funnits ett motionsspår i skogen intill Hammerö. Men nu säger fastighetsägarna upp avtalet.

Säger upp motionsspår

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Det är i ett kortfattat brev till kommunen som fastighetsägarna till delar av skogen öster om Hammerö meddelar att avtalet är uppsagt.

Förvaltningschef Ulrika Granfors har inte nåtts av brevet, och blir förvånad.

– Jag vet att det varit lite oklar status på spåret, och bara häromdagen fick jag en fråga om hur det sköts från en som sett att det låg fallna träd där. Men det är ett väldigt bra ställe att ha ett motionsspår alldeles intill ett bostadsområde.

Fastighetsägarnas talesperson Irène Haglund hävdar inte att det är dålig skötsel som ligger bakom uppsägningen av avtalet. Men hon håller med om att det inte sköts som det gjorde förr.

Inte heller är det pengar det handlar om.

– Nej, vi har aldrig fått ersättning.

Irène Haglund menar att de inte är något att förhandla om, men Ulrika Granfors vill ändå försöka hitta en lösning.

– Vi får titta på det. Vi försöker ju tvärtom hela tiden skapa nya spår, men det är svårt att få med sig markägarna. De har inget emot att det går folk på stigarna, men man vill helst inte ha det uppskyltat.

TV-klipp och nyheter

Över 30 år med hästarna vid Tjolöholms slott
2025-11-20 KL. 21:00
Premium

Över 30 år med hästarna vid Tjolöholms slott

Ingemar och Elsa Vendelstrand kör häst och vagn på Tjolöholms julmarknad

Här är årets medarbetare i Kungsbacka
2025-11-20 KL. 20:00
Premium

Här är årets medarbetare i Kungsbacka

Sportchefens svar om nyckeltrion
FOTBOLL 2025-11-19 KL. 19:24
Premium

Sportchefens svar om nyckeltrion

Profilen blir ny sportchef i Tölö
FOTBOLL 2025-11-19 KL. 16:15
Premium

Profilen blir ny sportchef i Tölö

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Allt fler väljer bort alkoholen. Men sommeliern Attia Franzén tyckte att något saknades bland de alkoholfria alternativen. Nu lanserar han Parispojken där drycker skapas för att passa till specifika maträtter och tilltugg. – Jag tror att många dricker mindre, men finare, säger Attia Franzén.