JOBB & PENGAR 2020-01-09 KL. 14:30

Riskerar skattesmäll på 736 000 kronor

Mannen har tjänat stora belopp utomlands. Men Skatteverket hävdar att han inte betalt skatt. Nu riskerar 70-åringen en smäll på 736 000 kronor.

Riskerar skattesmäll på 736 000 kronor

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Officiellt invandrade kungsbackabon från ett annat europeiskt land för ett par år sedan. Men han har ägt hus i landet sedan början av seklet. Skatteverket har gjort en grundlig granskning av vilka dagar han varit här åren före flytten hit och konstaterar att han vistats i Sverige långt mer än vad som krävs för att man ska bli skattskyldig i landet.

Genom att få tillgång till utländska konton i skatteparadiset Jersey har man också sett att mannen haft oredovisad inkomst och pension på knappt 1,7 miljoner.

70-åringen hävdar själv att han inte bott i Sverige under de åren, och att han betalat skatt i de länder där han tjänat sina pengar. Några underlag har han dock inte kunnat lämna in.

Därför har nu Skatteverket kommit fram till att han ska betala 736 000 kronor i skatt för åren 2013-2016.

Beslutet går att överklaga.

Flera orsaker – därför kommer elen att bli dyrare
NYHETER 2026-05-02 KL. 10:45
Premium

Flera orsaker – därför kommer elen att bli dyrare

– Markant högre pris i sommar

Utmanande resa från konkurs till skuldsanering
NYHETER 2026-05-02 KL. 10:00
Premium

Utmanande resa från konkurs till skuldsanering

"Svårt att få samma hjälp två gånger"

Anfallaren öppnar upp om chockbeskedet
FOTBOLL 2026-05-01 KL. 09:00
Premium

Anfallaren öppnar upp om chockbeskedet

Diagnostiserades med obotliga sjukdomen MS

Isabelles kreativa resa började med en gul kamera
KULTUR & NÖJE 2026-04-30 KL. 20:00
Premium

Isabelles kreativa resa började med en gul kamera

Aktuell med både boksläpp och utställning

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.