JOBB & PENGAR 2020-01-09 KL. 14:30

Riskerar skattesmäll på 736 000 kronor

Mannen har tjänat stora belopp utomlands. Men Skatteverket hävdar att han inte betalt skatt. Nu riskerar 70-åringen en smäll på 736 000 kronor.

Riskerar skattesmäll på 736 000 kronor

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Officiellt invandrade kungsbackabon från ett annat europeiskt land för ett par år sedan. Men han har ägt hus i landet sedan början av seklet. Skatteverket har gjort en grundlig granskning av vilka dagar han varit här åren före flytten hit och konstaterar att han vistats i Sverige långt mer än vad som krävs för att man ska bli skattskyldig i landet.

Genom att få tillgång till utländska konton i skatteparadiset Jersey har man också sett att mannen haft oredovisad inkomst och pension på knappt 1,7 miljoner.

70-åringen hävdar själv att han inte bott i Sverige under de åren, och att han betalat skatt i de länder där han tjänat sina pengar. Några underlag har han dock inte kunnat lämna in.

Därför har nu Skatteverket kommit fram till att han ska betala 736 000 kronor i skatt för åren 2013-2016.

Beslutet går att överklaga.

Therese fortsätter tuffa kampen mot cancern
NYHETER 2025-12-08 KL. 20:15

Therese fortsätter tuffa kampen mot cancern

"Jag ska bli en av de få som lever med en hjärntumör i tio år"

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

En inköpt chiliplanta när Mikael Oskarsson var 15 år blev starten på hans chiliresa. Efter år av förberedelser drog han igång sin egen tillverkning av chilisås i Mulles Chili förra året.