NYHETER 2021-09-15 KL. 16:00

Blöt torsdag väntar i Kungsbacka

SMHI räknar med att stora regnmängder kommer att drabba Kungsbacka under onsdagkvällen, och skyfallet kommer att vara fram till torsdag vid middagstid.

Blöt torsdag väntar i Kungsbacka
Det varnas för åska.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Man räknar med att det blir cirka 35-50 millimeter regn och åtta till tio sekundmeter i byarna.

– Vi tror att det kommer att bli värst under natten. Det är ett kraftigt regnoväder som kommer, säger Sofia Söderberg, meteorolog vid SMHI.

Klass ett-varningar är den lägsta graden av varning från SMHI, men myndigheten vill ändå varna dem som bor i områden där det finns översvämningsrisk.

– Det är ett regn på väg från sydväst. Det kan bli översvämningar med överfyllda dagvattenledningar och översvämmade källare, säger Sofia Söderberg.

Båtägare bör inte ge sig ut på sjön, och det är dags att dra upp markiserna.

– Det problemet som kan uppstå på västkusten för sjöfolk är att det är ostlig vind. Det blir svårt att komma iland om man ger sig ut på havet, säger Sofia Söderberg.

TV-klipp och nyheter

Från grafisk designer till trädgårdsmästare
2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser
2025-09-16 KL. 18:00
Premium

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser

Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.