NYHETER 2021-05-31 KL. 15:13

Regionalt pengaregn över länets konstnärer

25 000 kronor rikare. Det kan 15 yrkesverksamma halländska konstnärer bli efter att Region Halland extrautlyst ett antal arbetsstipendier. Inga särskilda krav på motprestation är förknippade med stödet.

Regionalt pengaregn över länets konstnärer

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Allt den yrkesverksamma konstnär som får något av extrastipendierna behöver göra, är att koncentrera sig på och utveckla sitt konstnärliga arbete. Någon mer specifik motprestation kräver Region Halland inte.

Pengar som blivit över


Ansökningstiden löper från 27 maj, till 8 juni. Vem som kvalificerar sig för stödet avgörs av en extern jury, som meddelar sitt beslut i slutet av juni.

Potten de nya stipendierna ska tas ifrån, utgörs av pengar som blivit över när olika former av regional verksamhet ställts in eller omplanerats med anledning av pandemin.

Många konstformer


De nya arbetsstipendierna är ett allmänt stöd för konstnärlig yrkesverksamhet. Det ska göra det möjligt för konstnärer att koncentrera sig på och utveckla sitt arbete, så att de i förlängningen ska kunna fortsätta bo och verka i Halland.

Stödet riktar sig till sökande verksamma på alla konstområden: bild, form, dans, teater, musik, litteratur, film, serieteckning, ljudkonst, performance art, kritik, översättning, slöjd, konsthantverk med flera.

”För fritt skapande”


– Stipendierna bidrar till att konstnärer och kulturskapare kan avsätta tid för att fritt skapa konst och kulturhändelser som bidrar till ett rikt och utmanande kulturliv i Halland. Det är viktigt eftersom konst och kultur berikar både våra intellekt och våra sinnen. Den stimulans och de upplevelser som konst och kultur erbjuder bidrar till att förverkliga vår vision om Halland som den bästa livsplatsen, säger Eva Nyhammar, förvaltningschef Kultur och Skola.

Artisten om invigningen för 20 år sedan: ”Ganska vild”
KULTUR & NÖJE 2026-09-19 KL. 11:00
Premium

Artisten om invigningen för 20 år sedan: ”Ganska vild”

Timo Räisänen återvänder till Kungsbacka för teaterns jubileum

40 år efter genombrottet – nu släpper han första soloalbumet
KULTUR & NÖJE 2026-09-18 KL. 18:00
Premium

40 år efter genombrottet – nu släpper han första soloalbumet

✔ Tog studenten som 38-åring ✔ Sprayade guldskorna själv ✔ Tiden med Diggiloo Diggiley

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-09-20 KL. 19:17
Tog tre viktiga poäng efter drömstart

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.