NYHETER 2021-05-31 KL. 15:13

Regionalt pengaregn över länets konstnärer

25 000 kronor rikare. Det kan 15 yrkesverksamma halländska konstnärer bli efter att Region Halland extrautlyst ett antal arbetsstipendier. Inga särskilda krav på motprestation är förknippade med stödet.

Regionalt pengaregn över länets konstnärer

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Allt den yrkesverksamma konstnär som får något av extrastipendierna behöver göra, är att koncentrera sig på och utveckla sitt konstnärliga arbete. Någon mer specifik motprestation kräver Region Halland inte.

Pengar som blivit över


Ansökningstiden löper från 27 maj, till 8 juni. Vem som kvalificerar sig för stödet avgörs av en extern jury, som meddelar sitt beslut i slutet av juni.

Potten de nya stipendierna ska tas ifrån, utgörs av pengar som blivit över när olika former av regional verksamhet ställts in eller omplanerats med anledning av pandemin.

Många konstformer


De nya arbetsstipendierna är ett allmänt stöd för konstnärlig yrkesverksamhet. Det ska göra det möjligt för konstnärer att koncentrera sig på och utveckla sitt arbete, så att de i förlängningen ska kunna fortsätta bo och verka i Halland.

Stödet riktar sig till sökande verksamma på alla konstområden: bild, form, dans, teater, musik, litteratur, film, serieteckning, ljudkonst, performance art, kritik, översättning, slöjd, konsthantverk med flera.

”För fritt skapande”


– Stipendierna bidrar till att konstnärer och kulturskapare kan avsätta tid för att fritt skapa konst och kulturhändelser som bidrar till ett rikt och utmanande kulturliv i Halland. Det är viktigt eftersom konst och kultur berikar både våra intellekt och våra sinnen. Den stimulans och de upplevelser som konst och kultur erbjuder bidrar till att förverkliga vår vision om Halland som den bästa livsplatsen, säger Eva Nyhammar, förvaltningschef Kultur och Skola.

Osäkerhet på tränarbänken i OBK
2025-10-20 KL. 13:15
Premium

Osäkerhet på tränarbänken i OBK

Tuff sommar för omsorgen – övertiden ökade
2025-10-20 KL. 12:15
Premium

Tuff sommar för omsorgen – övertiden ökade

"Behovet mer påtagligt under sommaren"

Trafikolycka i Fjärås
BLÅLJUS 2025-10-18 KL. 17:46

Trafikolycka i Fjärås

Krönika: Då ses vi nästa vår
KRÖNIKOR 2025-10-18 KL. 13:00
Premium

Krönika: Då ses vi nästa vår

Eldsjälarna bakom butiken som snart firar 40 år
NYHETER 2025-10-18 KL. 09:00
Premium

Eldsjälarna bakom butiken som snart firar 40 år

"Det som håller mig vid liv"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-10-20 KL. 13:15
Osäkerhet på tränarbänken i OBK
Premium | SPORT 2025-10-20 KL. 09:40
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.