NYHETER 2020-01-08 KL. 16:30

Region Halland utsedd till Årets förvillare

Region Halland är en av fyra "vinnare", när föreningen Vetenskap och folkbildning, Vof, delar ut sitt årliga antipris Årets förvillare.

Region Halland utsedd till Årets förvillare

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

 


Regionen får utmärkelsen eftersom man vid sidan av ytterligare tre regioner har lagt miljontals kronor på så kallade DISC/DISA-tester för att utbilda, kartlägga och rekrytera personal.
DISC- och DISA-testerna delar in personlighetsegenskaper efter olika färger, på det sätt som till exempel finns beskrivet i boken Omgiven av idioter.

Kvällstidningshoroskop


Metoden är ifrågasatt av forskningen och i sin motivering skriver Vof att träffsäkerheten och vetenskapligheten är likvädig med den i ett kvällstidningshoroskop. Man påpekar att trots att forskare tydligt påpekat att personlightesformulären är pseudovetenskapliga så fortsätter ett flertal regioner att använda sig av dem och att de dessutom finns med i obligatoriska utbildningar för ST-läkare före utbildningsstart.
"Förutom att skattebetalarnas pengar slösats bort på ovetenskapligt trams, finns en annan konsekvens som är svårare att mäta, men minst lika bekymmersam: att man tagit testerna på allvar och därför använt dem för att rekrytera, omplacera och bedöma personal. Eller för vad som vore ännu värre: att hantera sina patienter.", skriver man vidare i motiveringen.

Främja folkbildning


Förutom Region Hallan får Region Östergötland, Västernorrland och Västra Götalandsregionen dela på utmärkelsen Årets förvillare 2019.
Journalisten och författaren Christian Dahlström utsågs samtidigt till Årets folkbildare 2019, främst för sitt arbete med podcasten Sinnessjukt.
Vetenskap och folkbildning är en förening som har till syfte att främja folkbildning om vetenskapliga metoder och resultat. Priserna för Årets förvillare och Årets folkbildare delas ut för 33:e året.

De tar över restaurangen – gör om till saloon
NYHETER 2026-09-07 KL. 10:02
Premium

De tar över restaurangen – gör om till saloon

"Vill få lite mer Texas till Kungsbacka"

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-09-07 KL. 08:51
BILDEXTRA: 41 bilder från basketfesten

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Varje arbetsdag på Äskhult gör Thomas Carlsson och Jessica Bergqvist en tidsresa till bondesamhället på 1800-talet. De arbetar med häst och vagn och odlar gamla lantsorter. Deras enorma arbete med restaureringen och skötseln av Äskhult har nu prisats.