JOBB & PENGAR 2020-01-15 KL. 15:27

Prylbutik i konkurs

Teknikmagasinet har gått i konkurs. Det sker bara någon månad efter att kedjan öppnat en ny butik på Kungsmässan.

Prylbutik i konkurs

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



I juni förra året påbörjade kedjan en ny rekonstruktion, bara två år efter att att de hade avslutat sin förra. Genom att stänga olönsamma butiker och satsa på mobilreparationer hoppades prylkedjan vända utvecklingen.

Men åtgärderna verkar inte ha räckt till.

”Butikshandeln har dock drabbats av en fortsatt sjunkande omsättning och stigande hyror - samtidigt som en försvagad svensk krona har fördyrat varuinköpen från utlandet - så trots utomordentliga insatser från en ny bolagsledning så har det inte varit möjligt att nå lönsamhet”, skriver kedjan i ett pressmeddelande.

Efter den första rekonstruktionen, hade Teknikmagasinet omkring 130 butiker i Sverige, Norge och Finland. I höstas kom positiva signaler, och det talades om att intressenter för att köpa kedjan fanns.Så om butiken i Kungsmässan lever kvar i någon form är inte klart i ögonblicket.

 

 

Dubbelfesten gick i mål hos KTK
SPORT 2026-04-19 KL. 20:07
Premium

Dubbelfesten gick i mål hos KTK

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-04-20 KL. 11:47
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.