JOBB & PENGAR 2020-01-15 KL. 15:27

Prylbutik i konkurs

Teknikmagasinet har gått i konkurs. Det sker bara någon månad efter att kedjan öppnat en ny butik på Kungsmässan.

Prylbutik i konkurs

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



I juni förra året påbörjade kedjan en ny rekonstruktion, bara två år efter att att de hade avslutat sin förra. Genom att stänga olönsamma butiker och satsa på mobilreparationer hoppades prylkedjan vända utvecklingen.

Men åtgärderna verkar inte ha räckt till.

”Butikshandeln har dock drabbats av en fortsatt sjunkande omsättning och stigande hyror - samtidigt som en försvagad svensk krona har fördyrat varuinköpen från utlandet - så trots utomordentliga insatser från en ny bolagsledning så har det inte varit möjligt att nå lönsamhet”, skriver kedjan i ett pressmeddelande.

Efter den första rekonstruktionen, hade Teknikmagasinet omkring 130 butiker i Sverige, Norge och Finland. I höstas kom positiva signaler, och det talades om att intressenter för att köpa kedjan fanns.Så om butiken i Kungsmässan lever kvar i någon form är inte klart i ögonblicket.

 

 

Svängning: Lokal för äldre kvar på Kyvikshus
NYHETER 2026-04-02 KL. 12:15
Premium

Svängning: Lokal för äldre kvar på Kyvikshus

Nytt förslag ska presenteras på tisdag

Öringpremiär i Kungsbacka: ”Bästa vårtecknet”
NYHETER 2026-04-01 KL. 13:30
Premium

Öringpremiär i Kungsbacka: ”Bästa vårtecknet”

Norra Halland hängde med på första kastet för i år

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.