NYHETER 2020-04-03 KL. 07:03

Prischock på stugor i coronakrisens spår

När coronakrisen gör det omöjligt att resa utomlands blir vi mer intresserade av att semestra på hemmaplan. Nu stiger efterfrågan, och priser, på halländska fritidshus.

Prischock på stugor i coronakrisens spår

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Fritidshusen i Halland är just nu näst dyrast i landet. Bara i Stockholm får du betala mer per kvadratmeter för din sommarstuga.

Det visar en kartläggning som Länsförsäkringar fastighetsförmedling gjort.

Halland näst dyrast


Enligt undersökningen är Stockholms län det län där du får betala allra mest för ditt fritidshus idag. Där räcker en miljon kronor bara till en stuga på 23 kvadratmeter.

Halland, som är tvåa på ”dyrtoppen”, ligger dock inte långt efter. Här får den som i dagsläget köper fritidshus för en miljon en stuga på 27 kvadratmeter. Och priserna ser ut att vara stigande.

”Intresset kommer att öka”


Lägst fritidshuspriser har just nu Kronobergs län. Där räcker en miljon till en semesterbostad på hela 85 kvadratmeter. Näst billigast är fritidshusen i Örebro län, där köparen i dagsläget får ett semesterhus på 57 kvadratmeter för sin miljon.

– De platser där efterfrågan på fritidshus är som störst erbjuder goda möjligheter till bad- och strandliv. Spridningen av coronaviruset, och begränsningarna att resa till andra länder, kommer att öka intresset för att köpa fritidshus i Halland under året, spår Marcus Svanberg, VD på Länsförsäkringar Fastighetsförmedling i ett pressmeddelande.



Här får köparna minst fritidshus för en miljon

  1. Stockholms län, 23 kvm

  2. Hallands län, 27 kvm

  3. Gotlands län, 27 kvm

  4. Västra Götalands län, 31 kvm

  5. Södermanlands län, 36 kvm


Här får köparna mest fritidshus för en miljon

  1. Kronobergs län, 85 kvm

  2. Örebro län, 57 kvm

  3. Jönköpings län, 57 kvm

  4. Västernorrlands län, 54 kvm

  5. Norrbottens län, 52 kvm



Hård kritik mot beslut om skiljeman för hyror
NYHETER 2026-07-31 KL. 06:45
Premium

Hård kritik mot beslut om skiljeman för hyror

Så mycket förelås hyrorna höjas i Kungsbacka

Stora förändringar när busstrafiken ska förbättras
NYHETER 2026-07-30 KL. 20:00
Premium

Stora förändringar när busstrafiken ska förbättras

Satsningar på bland annat stadsbussar och linje till Onsala

Citys mål – topp tre i serien och bäst i Kungsbacka
SPORT 2026-07-30 KL. 18:00
Premium

Citys mål – topp tre i serien och bäst i Kungsbacka

Så är läget i lokala lagen inför hösten

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-07-31 KL. 18:00
Tävlingen i Förlanda ställs in

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Ålder kan vara svårt att relatera till ibland. Men gör man det på rätt sätt så kan man känna sig ung länge. I alla fall så länge som veteranerna i Deep Purple och Rolling Stones inte bara släpper samlingsskivor utan faktiskt mycket bra ny musik.