FOTBOLL 2020-06-14 KL. 15:49

Premiärsmäll mot nykomlingen

Efterlängtad premiär och strålande sol. Allt var upplagt för en trevlig söndag för Onsala BK. Istället blev de överkörda av nykomlingen Göteborgs FF.

Premiärsmäll mot nykomlingen
Onsala BK föll i premiären mot Göteborgs FF.



Onsala BK började bäst under matchens inledande minuter på Rydet. Men sakta tog gästerna över taktpinnen och var det spelförande laget utan att skapa några direkta farligheter.

– Jag tyckte att vi löste försvaret bra till en början. Men vi kom inte så långt i vårt anfallsspel, säger lagkaptenen Linn Mörfeldt.

Spelet hackade för Onsala som hade svårt att komma in i offensivt straffområde. När de väl gjorde det var de farliga – och tog även ledningen genom mål av Ellinor Jonsson.

Men sedan skulle de inte få några fler noteringar i målprotokollet. Göteborgs FF kvitterade och tog sedan ledningen med den sista sparken i första halvlek.

Onsala jagade en kvittering men fick inte spelet att stämma i den andra halvleken.

– Det var ett otroligt laddat Onsala som kom hit men vi fick det inte att stämma. GFF är duktiga, springer och pressar högt. Men vi ska kunna lösa det bättre. Vi har mer att ge, säger lagkaptenen.

Läs mer och matchen i tisdagens tidning.

Läs fler fotbollsnyheter här.

TV-klipp och nyheter

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa
2025-12-22 KL. 19:52

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

"Det har varit svårt för mig att känna att jag har gjort tillräckligt"

Usel halvlek sänkte Aranäs
2025-12-22 KL. 21:08
Premium

Usel halvlek sänkte Aranäs

Har nu tio raka utan seger

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-12-22 KL. 21:40
Nästan i mål: ”Det är tufft nu”
Premium | HANDBOLL 2025-12-22 KL. 21:08
Usel halvlek sänkte Aranäs

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Han har kartlagt hundratals gamla torp och kvarnar i trakterna mellan Kungsbacka och Varberg. Men i våras gjorde amatörarkeologen Göran Bengtsson sitt livs fynd. Under åkerjorden hittade han de gamla murarna till vad som kanske är ett cistercienserkloster från 1100-talet. – Jag har arbetat som arkeolog i 40 år och det här är något unikt, säger Bengt Westergaard på Arkeologerna, Statens historiska museer.