Klik venligst
NYHETER 2019-12-08 KL. 17:00

Politiker ramas in

Några konstverk är inte politikerna som bestämmer i fullmäktige. Men avbildas ska de i alla fall.

Politiker ramas in
Anders Ekström

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



 

Fram till den sista kommunsammanslagningen hedrades den som varit ordförande i fullmäktige med ett målat porträtt som hängdes i salen. Men traditionen bröts 1974.

Förra året föreslog den nuvarande ordförande Anders Ekström att porträttserien skulle kompletteras för att ”knyta ihop dåtid och nutid”.

Men vem skulle ansvara och vem skulle betala? Kulturförvaltningen fick frågan, men slog ifrån sig. Politiker ansåg man inte vara konst, särskilt inte som det nu skulle handla om vanliga fotografier. De uppfyller inte ”sådan konstnärlig verkshöjd att de kan infogas i befintlig konstsamling”, hävdar förvaltningen.

Så ska det bli några porträtt får fullmäktige självt betala och sköta det.

Nu har kommunledningen godkänt den lösningen. För runt 60 000 kronor ska det tas fram bild, ram och graverad namnskylt till de tio ordförande som saknas.

 

 

Klik venligst
”Vi är fria från nationell påverkan och från olika block”
POLITIK 2026-08-22 KL. 10:00
Premium

”Vi är fria från nationell påverkan och från olika block”

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Sportchefen om det röriga ombyggnadsåret
FOTBOLL 2026-08-21 KL. 17:00
Premium

Sportchefen om det röriga ombyggnadsåret

✔ Spelartappen ✔ Unga truppen ✔ Derbytankarna

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-08-23 KL. 12:00
59 bilder från den nya cupsuccén

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Nya vd:n Mia Forsäng började sitt nya jobb på plats tionde augusti. Trots det är hon redan full av idéer, men först vill hon lyssna in personalen och ge dem arbetsro.