POLITIK 2022-09-15 KL. 18:15

De blir Kungsbackas riksdagsledamöter

Av Julia Sandstén Vikberg

Vänsterpartiets Jon Thorbjörnson och Moderaternas Ulrika Jörgensen tappar sina platser i riksdagen, medan andra politiker får sitta kvar. Det börjar stå klart vilka som blir Kungsbackas riksdagsledamöter nästa mandatperiod.

De blir Kungsbackas riksdagsledamöter
Många tidigare ledamöter från Kungsbacka sitter kvar i riksdagen. Några tappar dock sina platser. Foto: Melker Dahlstrand/Sveriges riksdag

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Jon Thorbjörnson (V), som har suttit i riksdagen under den senaste mandatperioden, får inte sitta kvar. 97 röster fattades.

– Det känns lite tråkigt. Ibland känns det nästan bättre när det är en stor marginal, när det är klart och tydligt. Jag hade hoppats på att få sitta en period till, det gör väl alla som ställer upp i val. Men vi vet att Halland inte är vår starkaste valkrets så för oss var det också väntat, säger Jon Thorbjörnson.

Moderaternas Helena Storckenfeldt sitter kvar ytterligare en mandatperiod. Dock har Moderaterna tappat sitt tredje mandat, som Ulrika Jörgensen hade, till Sverigedemokraterna.

– Det viktigaste är att vi får ett maktskifte, och det får vi nu, men det är tråkigt att inte få följa med på den resan och få driva de frågorna som jag vill driva, säger Ulrika Jörgensen (M).

För Miljöpartiet var inte alla röster räknade, men Kungsbackas Jan Riise (MP) har en stor förhoppning om att han ska göra riksdagsdebut denna mandatperiod. Även KD:s Larry Söder ser ut komma in. Norra Halland har redan konstaterat att det sedan tidigare står klart att även Sverigedemokraternas Carita Boulwén är klar för riksdagen.





Sänkt skatt räddningen för många små bryggerier
NYHETER 2025-06-30 KL. 19:45
Premium

Sänkt skatt räddningen för många små bryggerier

"Större marginaler och få en mer dräglig tillvaro"

TV-klipp och nyheter

Ny bok hyllar historien – och minnet av en entusiast
2025-06-30 KL. 19:00
Premium

Ny bok hyllar historien – och minnet av en entusiast

Unik radiostation firar 100 år

Efter hundkritiken: Lagen stoppar tidiga besök
NYHETER 2025-06-30 KL. 11:45
Premium

Efter hundkritiken: Lagen stoppar tidiga besök

Länsstyrelsen svarar på kritik efter hundattack

Från lugna Kullavik till Neapel:
FOTBOLL 2025-06-29 KL. 17:45
Premium

Från lugna Kullavik till Neapel: "Det är en galen stad"

Fotbollsproffset Klara Andrup i en stor intervju

Gekås – blir det billigare än köp i Kungsbacka?
NYHETER 2025-06-29 KL. 12:00
Premium

Gekås – blir det billigare än köp i Kungsbacka?

Ny undersökning har kollat upp populära resmålet

Strandskyddet säkerställs med drönare
NYHETER 2025-06-29 KL. 10:00
Premium

Strandskyddet säkerställs med drönare

Kustlinjen ses över för att skydda känslig miljö

Visning av mytomspunnen herrgård
NYHETER 2025-06-28 KL. 17:45
Premium

Visning av mytomspunnen herrgård