Klik venligst
NYHETER 2019-02-16 KL. 09:42

Polisen vill få in tips efter eldning vid förskola

Polisen vill få in tips efter eldning vid förskola

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Personalen upptäckte vad som hade hänt på fredagsmorgonen och gjorde en polisanmälan. Foto: Från Polisens Facebooksida

 

Efter att det har eldats på en förskola är polisen nu måna om att få in tips från allmänheten.

 

I torsdags kväll eller under natten till fredag har det eldats på Varla förskolas område. Utomhusbord förstördes och personalen upptäckte vad som hade hänt på fredagsmorgonen och gjorde en polisanmälan. Polisen vill nu få hjälp av allmänheten att klara upp händelsen:

”Om någon har gjort iakttagelser i samband med händelsen tar vi tacksamt emot tips, via 11414 eller polisen.se”, skriver polisen på sin Facebooksida.

 

– Bordet var alldeles svart och vi såg spår av sprejburkar. Det känns inte alls trevligt när de eldar på vår gård, säger förskolechef Jessica Fogelblad, till SVT.

 

Skaffa Norra Hallands app här



Klik venligst
Stor efterfrågan på djurvård – nu växer kliniken
NYHETER 2026-05-23 KL. 09:00
Premium

Stor efterfrågan på djurvård – nu växer kliniken

Satsar på fler anställda och dubbelt så stora lokaler

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-05-24 KL. 17:38
IFK Fjärås kvitterar i slutminuten

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.