”Personer i Halland finns i vår smittspårning”
Några av de personer som ingår i Smittskydd Västra Götalands smittspårning av Coronaviruset är hallänningar. Att hitta alla smittade är nu mycket angeläget. Antalet insjuknade kan snart nå den kritiska nivå som innebär fri spridning av viruset i samhället. Samtidigt finns misstankar om att Covid-19 kan bli luftburet.
– Västra Götaland och Halland ligger ju väldigt nära varandra, så det finns personer i Halland i vår smittspårning, bekräftar Leif Dotevall, biträdande smittskyddsläkare i Region Västra Götaland och en av de personer som ikväll var med på Folkhälsomyndighetens presskonferens om Coronaviruset.
Når snabbt kritisk massa
Exakt var i Halland smittspårningen pågår vill Dotevall inte gå ut med, av hänsyn till de drabbades personliga integritet.
Att snabbt hitta alla svenskar som kan ha blivit smittade av det nya Coronaviruset ser dock ut att bli alltmer angeläget. Mot bakgrund av hur snabbt viruset spridit sig utomlands kan antalet smittade snabbt nå den kritiska massa, vid vilken Covid-19 börjar sprida sig fritt i samhället.
”Kan bli luftburet”
Samtidigt finns misstankar om att viruset kan bli luftburet. Uppgifter om smittutbrott som antas vara luftburna i bland annat Kina har de senaste dagarna förekommit i olika medier.
– Det jag kan säga om det är att jag inte tror man vet exakt alla smittvägar för Corona. Och att det finns funderingar på om viruset under vissa omständigheter kan bli luftburet. Det finns enstaka historier om utbrott där väldigt många blivit smittade utan att man riktigt kan förklara varför, säger Leif Dotevall.
Det sägs att Covid-19 ger influensaliknande symptom. Kan det nya Coronaviruset jämföras med en vanlig influensa?
– Nej, den skiljer sig mycket från vanlig influensa. Barn och unga verkar exempelvis vara väldigt förskonade från den här smittan. Till skillnad mot vanlig influensa drabbar den barn och unga i väldigt låg grad.
Dödligheten uppges i nuläget vara en till två procent. Men för människor i flera av de så kallade riskgrupperna ser dödlighetsprocenten snarare ut att kunna räknas i tiotal. Stämmer det?
– Ja, de som riskerar att drabbas mest är personer som lever med andra riskfaktorer. Som äldre och människor med andra sjukdomar.
Klarar vi ett större smittutbrott av det här viruset?
– Jag brukar säga att man kan se på det som ett annalkande oväder eller en storm. När vi vet att det är på väg förbereder vi oss. Ibland mojnar vinden, ibland tar ovädret en annan väg och ibland slår det till mer kraftfullt någonstans. Så det gäller att tänka i termer av olika kategorier och olika steg. Med SARS tog det till exempel några månader. Sedan försvann det. Svininfluensan trodde vi att vi skulle få ett större utbrott av. Men det blev inget. Senast vi hade ett större utbrott i Västsverige var 1984 då vi fick ett utbrott av difteri. Det var inte så många som smittades. Men oron var stor.
Smittläget förändras snabbt. Länder som var säkra att resa till igår, kan vara nya högriskländer idag. Vågar man resa utomlands i dessa tider?
– Det enkla svaret på den frågan är att man ska följa Utrikesdepartementets reserekommendationer. Det mindre enkla svaret är att varje person själv måste avgöra, och kanske även diskutera med sin läkare, vilka risker man är beredd att ta för att få uppleva det roliga man har planerat att göra på sin resa. Tillhör man någon av riskgrupperna bör man diskutera sina resplaner med sin läkare. Känner man sig sjuk efter att man kommit hem från en resa i något av de länder där smittan fått fäste ska man inte gå och sätta sig i något väntrum. Man ska hålla sig hemma och ringa 1177. Då sätts man i direkt förbindelse med en infektionsklinik. Vi är vana vid att kunna röra oss fritt i världen idag. I framtiden kanske det inte är lika givet att vi kan resa vart vi vill.
LÄS MER:
Tre nya bekräftade fall av coronasmitta
Flera fall testade i Halland
Så smittar coronaviruset
Ett bekräftat fall av coronavirus i Västsverige