NYHETER 2021-01-13 KL. 18:29

Påkörd älg blockerade trafiken på Säröleden

En älgolycka inträffade ikväll på Säröleden, mellan Ysby och Vallda. Två bilar krockade med en älg. Älgen, som dödades i olyckan, blev liggande på vägen där den blockerade ett av körfälten.

Påkörd älg blockerade trafiken på Säröleden

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Larmet om olyckan kom in till SOS klockan 17.42. Då hade två personbilar kolliderat med en älg på Säröleden, mellan Ysby och Vallda.

Älgen kvar på vägen


Räddningstjänsten var snabbt på plats och trafiken kunde dirigeras förbi olycksplatsen växelvis under större delen av räddningsinsatsen.

Enligt räddningsmanskapet på plats ska ingen människa ha kommit till skada vid krocken.

Älgen skadades dock så allvarligt i olyckan att den avled på plats. Djuret låg kvar på vägen efter olyckan och blockerade en av körbanorna.

Sedan 18.35 ska vägen åter vara helt farbar.

TV-klipp och nyheter

Flytten till Onsala blev startskottet – nu bokdebut
2026-05-21 KL. 21:00

Flytten till Onsala blev startskottet – nu bokdebut

Entreprenören aktuell med ny krimtrilogi

Här är kantspelarens nya klubb
HANDBOLL 2026-05-20 KL. 15:16
Premium

Här är kantspelarens nya klubb

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.