SPORT 2018-06-03 KL. 19:18

Onsalatjej tvåa i Stockholm marathon

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var inte många som hade tippat att den anonyma tjejen från Onsala skulle springa förbi nästan alla kända elitlöpare i Stockholm marathon i helgen. Men det gjorde hon, och blev SM-tvåa och hamnade totalt på en tredje plats.

 

LÖPNING. Värmeböljan skulle komma att påverka många löpare under Stockholm marathon. Många gick ut alldeles för hårt, och var inte beredda på kroppens reaktion. Orken skulle ta slut, men det fanns en löpare som inte påverkades, vars namn inte varit på någons läppar inför tävlingen. Caroline Almkvist, bosatt i London men född och uppvuxen i Onsala.

– Kroppen kändes bra, så jag tänkte ”äsch jag kör på”.

Efter 25 kilometer började hon plocka placeringar. Hon blev inte längre omsprungen utan började istället springa om folk, vilket alltid är bra för det mentala säger hon.

– Jag såg flera tjejer som var väldigt trötta i stegen, men inga svenska löpare. Då visste jag att jag skulle klara en tredje plats i SM om jag fortsatte, säger hon.

 

Läs hela intervjun i tisdagens tidning.

 

Foto: Eva Almkvist



Catharina öppnar upp om livet i dödens väntrum
NYHETER 2026-06-11 KL. 20:00
Premium

Catharina öppnar upp om livet i dödens väntrum

"Jag känner inte att det är slut efter detta"

TV-klipp och nyheter

Rattfull omhändertogs av polis
BLÅLJUS 2026-06-12 KL. 20:39
Premium

Rattfull omhändertogs av polis

Han vann proffstävlingen på Forsgården
SPORT 2026-06-12 KL. 16:24
Premium

Han vann proffstävlingen på Forsgården

Så gick det för de lokala hoppen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BLÅLJUS 2026-06-12 KL. 20:39
Rattfull omhändertogs av polis
Premium | SPORT 2026-06-12 KL. 16:24
Han vann proffstävlingen på Forsgården

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.