SPORT 2018-06-03 KL. 19:18

Onsalatjej tvåa i Stockholm marathon

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var inte många som hade tippat att den anonyma tjejen från Onsala skulle springa förbi nästan alla kända elitlöpare i Stockholm marathon i helgen. Men det gjorde hon, och blev SM-tvåa och hamnade totalt på en tredje plats.

 

LÖPNING. Värmeböljan skulle komma att påverka många löpare under Stockholm marathon. Många gick ut alldeles för hårt, och var inte beredda på kroppens reaktion. Orken skulle ta slut, men det fanns en löpare som inte påverkades, vars namn inte varit på någons läppar inför tävlingen. Caroline Almkvist, bosatt i London men född och uppvuxen i Onsala.

– Kroppen kändes bra, så jag tänkte ”äsch jag kör på”.

Efter 25 kilometer började hon plocka placeringar. Hon blev inte längre omsprungen utan började istället springa om folk, vilket alltid är bra för det mentala säger hon.

– Jag såg flera tjejer som var väldigt trötta i stegen, men inga svenska löpare. Då visste jag att jag skulle klara en tredje plats i SM om jag fortsatte, säger hon.

 

Läs hela intervjun i tisdagens tidning.

 

Foto: Eva Almkvist



Nöjeskrönika:
KRÖNIKOR 2026-06-19 KL. 14:00
Premium

Nöjeskrönika: "Nu vänder det"

Elsparkcyklar skapar allt fler problem i trafiken
NYHETER 2026-06-18 KL. 19:00
Premium

Elsparkcyklar skapar allt fler problem i trafiken

"Vi måste ta de här samtalen med våra barn"

Bakom kulisserna: När Frillesås körde årets tuffaste pass
BANDY 2026-06-18 KL. 18:00
Premium

Bakom kulisserna: När Frillesås körde årets tuffaste pass

✔ Spyor ✔ Psykningar ✔ "Lever han eller?"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.