Det var inte många som hade tippat att den anonyma tjejen från Onsala skulle springa förbi nästan alla kända elitlöpare i Stockholm marathon i helgen. Men det gjorde hon, och blev SM-tvåa och hamnade totalt på en tredje plats.
LÖPNING. Värmeböljan skulle komma att påverka många löpare under Stockholm marathon. Många gick ut alldeles för hårt, och var inte beredda på kroppens reaktion. Orken skulle ta slut, men det fanns en löpare som inte påverkades, vars namn inte varit på någons läppar inför tävlingen. Caroline Almkvist, bosatt i London men född och uppvuxen i Onsala.
– Kroppen kändes bra, så jag tänkte ”äsch jag kör på”.
Efter 25 kilometer började hon plocka placeringar. Hon blev inte längre omsprungen utan började istället springa om folk, vilket alltid är bra för det mentala säger hon.
– Jag såg flera tjejer som var väldigt trötta i stegen, men inga svenska löpare. Då visste jag att jag skulle klara en tredje plats i SM om jag fortsatte, säger hon.
Läs hela intervjun i tisdagens tidning.
Foto: Eva Almkvist
Maleviksbon Fabian Ruben storsatsar med växande vårdcentralskedja
Gott om kända artister till Kungsbacka
"Hade varit mer transparent att redovisa kvittot"
Moderaternas revisor i konflikt med ledande moderat
I serien "Anton testar" provar jag, Anton, på olika roliga saker som jag inte kan eller har gjort innan. Testerna dokumenteras genom text, video och bilder. Tidigare har jag testat på att vara pizzabagare. Denna gången testar jag ett helt annat yrke – nämligen brandman. Hur det gick för mig kan ni se och läsa om här nedanför.





