SPORT 2019-08-08 KL. 14:03

Onsalapirater mötte sin idol

Onsalapirater mötte sin idol
När Jonas Jerebko tränade i Kollahallen fick Onsala Pirates ungdomar vara med på läktaren. Efteråt fick de träna sin idol och ta bilder tillsammans med honom.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

BASKET. Hela sommaren har Onsala Pirates tjejer och killar födda 02 till 05 tränat i Kollahallen. När NBA-stjärnan Jonas Jerebko frågade klubben om det gjorde något att han var med på träningarna, var svaret självklart.
Under dagens träningspass bjöd klubben in alla ungdomar att titta på när Jerebko tränade, och efteråt fick de ställa sig i kö för att ta bilder tillsammans med basketstjärnan.
– Man tänker att drömmen om NBA bara händer spelare i USA. Men så ser man att Jerebko lyckats, och då tänker man att det kan hända mig också, säger Svante Wendelbo-Hansson som fick sin boll signerad av idolen.

Läs mer i morgondagens tidning.



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-09-03 KL. 21:55
Ytterligare ett inbrott i Kungsbacka

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Varje arbetsdag på Äskhult gör Thomas Carlsson och Jessica Bergqvist en tidsresa till bondesamhället på 1800-talet. De arbetar med häst och vagn och odlar gamla lantsorter. Deras enorma arbete med restaureringen och skötseln av Äskhult har nu prisats.