BASKET. Hela sommaren har Onsala Pirates tjejer och killar födda 02 till 05 tränat i Kollahallen. När NBA-stjärnan Jonas Jerebko frågade klubben om det gjorde något att han var med på träningarna, var svaret självklart.
Under dagens träningspass bjöd klubben in alla ungdomar att titta på när Jerebko tränade, och efteråt fick de ställa sig i kö för att ta bilder tillsammans med basketstjärnan.
– Man tänker att drömmen om NBA bara händer spelare i USA. Men så ser man att Jerebko lyckats, och då tänker man att det kan hända mig också, säger Svante Wendelbo-Hansson som fick sin boll signerad av idolen.
Läs mer i morgondagens tidning.
✔ Framgångsfaktorerna ✔ Tiden i USA ✔ Framtidsdrömmen"
Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.


