NYHETER 2019-01-30 KL. 11:00

Onsalaparet döms för kokain i hemmet

Onsalaparet döms för kokain i hemmet

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

300 gram kokain och cirka 100 gram MDMA hittades i parets garderob. Foto: Polisen

 

Ett par hade en stor mängd kokain i garderoben i sitt hem i Onsala. Nu döms mannen till tre års fängelse för grovt narkotikabrott. Kvinnan däremot döms enbart till dagsböter. 

 

Det var i september som polisen hittade nästan 300 gram kokain och cirka 100 gram MDMA i en garderob i parets hem. Både mannen och kvinnan påträffades även påverkade av narkotika.

 

I tingsrätten medger mannen att han förpackat och förvarat förpackningarna som innehöll narkotika, men uppger att han inte visste vad de innehöll. Tingsrätten bedömer inte det som trovärdigt utan dömer mannen till tre års fängelse för grovt narkotikabrott, ringa narkotikabrott och rattfylleri.

 

Kvinnan frias däremot för grovt narkotikabrott. Kvinnan förnekar att hon har något med narkotikan i garderoben att göra och tingsrätten menar att det inte går att bevisa det motsatta. Hon erkänner dock att hon var påverkad av narkotika när hon togs och döms för ringa narkotikabrott. Straffet blir att betala dagsböter.

 

Läs mer: Packade kokain – åtalas för grovt narkotikabrott



Stor intervju med Gaiskuggen Joackim Fagerjord
FOTBOLL 2026-09-01 KL. 19:00
Premium

Stor intervju med Gaiskuggen Joackim Fagerjord

✔ Tvivlen på den egna kroppen ✔ Utomlandstankarna ✔ Varför han är bättre än någonsin

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Varje arbetsdag på Äskhult gör Thomas Carlsson och Jessica Bergqvist en tidsresa till bondesamhället på 1800-talet. De arbetar med häst och vagn och odlar gamla lantsorter. Deras enorma arbete med restaureringen och skötseln av Äskhult har nu prisats.