300 gram kokain och cirka 100 gram MDMA hittades i parets garderob. Foto: Polisen
Ett par hade en stor mängd kokain i garderoben i sitt hem i Onsala. Nu döms mannen till tre års fängelse för grovt narkotikabrott. Kvinnan däremot döms enbart till dagsböter.
Det var i september som polisen hittade nästan 300 gram kokain och cirka 100 gram MDMA i en garderob i parets hem. Både mannen och kvinnan påträffades även påverkade av narkotika.
I tingsrätten medger mannen att han förpackat och förvarat förpackningarna som innehöll narkotika, men uppger att han inte visste vad de innehöll. Tingsrätten bedömer inte det som trovärdigt utan dömer mannen till tre års fängelse för grovt narkotikabrott, ringa narkotikabrott och rattfylleri.
Kvinnan frias däremot för grovt narkotikabrott. Kvinnan förnekar att hon har något med narkotikan i garderoben att göra och tingsrätten menar att det inte går att bevisa det motsatta. Hon erkänner dock att hon var påverkad av narkotika när hon togs och döms för ringa narkotikabrott. Straffet blir att betala dagsböter.
Läs mer: Packade kokain – åtalas för grovt narkotikabrott
Emma kämpade mot ätstörningar under lång tid
✔ Skadeläget ✔ Hur de ska undvika jumboplatsen ✔ Vinterns överraskning
Han bestämde sig tidigt. Musiken skulle bli hans liv. Så blev det också för Säröbon Ebbot Lundberg, som inte alls känner sig färdig ännu. – Som sångare ser jag inga hinder för att hålla på i många år till, säger han.



