Centerpartiet har samlats under de röda lamporna på Ester, för att vänta in valresultatet.
Efter att de första valresultatsundersökningarna droppat in, är humöret gott.
– Håller de här resultaten i sig kan vi gå från 22 till 32 mandat i riksdagen. Det skulle innebära en enorm skillnad i arbetsbörda, säger Ola Johansson, riksdagsledamot och förstanamn på partiets Hallandslista.
Siffror på nio till tio procent ligger inom räckhåll för partiet, som i förra riksdagsvalet landade på 6,11 procent.
– Blir det så är jag jättenöjd, säger Ola Johansson, som hoppas på att Centerpartiet till och med ska kunna kapa hem ett andra mandat i Halland och skicka Mari-Louise Wernersson till riksdagen.
– I så fall kommer det till stor del att vara tack vare Centerpartiet i Kungsbacka som har gjort en fantastisk valrörelse. I förra valet var Centerpartiet i Kungsbacka också starkare än i övriga delar av Halland, säger Ola Johansson.
Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt
Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär
I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.