NYHETER 2019-05-13 KL. 13:14

Nytt möte om Annebergsbygge

Nytt möte om Annebergsbygge

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

– Vi underskattade informationsbehovet.

Det säger nye integrationschefen Navid Samadi. Nu bjuder kommunen in till nytt möte om bygget i Anneberg och hur man vill jobba med integration.

 

De 13 husen med 52 lägenheter som just nu byggs i Anneberg har väckt debatt och ilska. En del boende anser sig överkörda, och att orten och skolan är för liten för att klara runt 300 nyanlända under kort tid i samma kvarter. Vid fullmäktige förra veckan demonstrerade ett 80-tal personer och krävde ändring.

Förra mötet om bygget var överfullt och irriterat, så nu slår man på stort: Den 3 juni klockan 18.00-20.00  bjuder kommunen in till informationsmöte om integration i Kungsbacka Teater. Enligt inbjudan ska mötet ge information om ”integrationsarbetet i Kungsbacka i allmänhet och om särskilda integrationsinsatser i Anneberg”.

(OBS! Kommunen gick först ut med ett annat datum, men ändrade sig under dagen)

– På mötet kommer vi att berätta mer om hur vi arbetar med det som är kärnan i integration: om språk, jobb, normer och värderingar, säger integrationschef Navid Samadi i pressmeddelandet.

De första 36 lägenheterna i Anneberg har tillfälligt bygglov och planeras stå klara för inflyttning under 2019, medan de sista 16 lägenheterna kommer först i början av 2020. I och med byggnationen av dessa lägenheter i Anneberg kommer Kungsbacka kommun under året att kunna erbjuda familjer att lämna sovsalar och därmed ge fler anvisade nyanlända möjlighet till riktiga hem.

- Vi har underskattat informationsbehovet. Under många år hade vi Mötesplats integration, regelbundna öppna möten för våra invånare för att svara på frågor och ge information. Efter en tid svalnade intresset för dessa möten, vilket är anledningen till att vi inte haft dem på ett tag. Nu finns det ett engagemang i frågan igen och därmed kommer vi att ta upp den här sortens återkommande informationsmöten igen, säger Navid Samadi.

Bygget har splittrat kommunledningen. Både Liberaler, Kristdemokrater och Socialdemokrater har tagit ställning för att en del av lägenheterna ska tillfalla den ordinarie bostadskön.

Centerpartiet och Moderaterna tycker att det är viktigare att snabbt få ut de nyanlända som i dag bor i sovsalar. I stället har Moderaterna föreslagit att man planlägger hela området för bostäder, så bostäderna dels kan permanentas, dels att det kan fyllas på med radhus och villor intill.



TV-klipp och nyheter

17-åriga löftet:
2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Från grafisk designer till trädgårdsmästare
NYHETER 2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser
FAMILJ 2025-09-16 KL. 18:00
Premium

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser

Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-09-17 KL. 21:10
En galen premiärvändning av Aranäs

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.