BANDY 2019-12-10 KL. 21:33

Nytt bottennapp på Sjöaremossen

Frillesås blev nollat och besegrat på hemmaplan återigen. Och det inför en rekordlåg publik.

– Vi behöver alltid stödet på Sjöaremossen, säger Fredrik Brandin.

Nytt bottennapp på Sjöaremossen
Brandin blev målskytt på nytt, men Frillesås föll i Bollnäs.



BANDY. För tredje gången den här säsongen klev Frillesåsspelarna av Sjöaremossen mållösa. Inledningsvis var de med i matchen på en svårspelad is men gästerna Sandviken var effektivare när chansen uppstod.

Frillesås jagade en kvittering hela matchen men målen uteblev. Kanske hade spelarna behövt publikens stöd i ryggen.

Tisdagens publiksiffra, 371 personer, var den lägsta noteringen sedan Frillesås tog klivet upp till bandyns finrum.

– Vi behöver alltid stödet på Sjöaremossen. Det har varit en riktigt bra uppslutning i två år nu. Och det är klart att när det går tungt för oss så är det inte så kul att åka upp en tisdagskväll och kolla. Det är bara att hoppas att de kommer tillbaka på annandagen, säger Fredrik Brandin.

Defensiven prioriterad


Efter 2–12-plumpen borta mot Vetlanda senast lades mycket fokus på det defensiva spelet mot Sandviken. Trots fyra insläppta var det ett steg i rätt riktning menar Brandin. Offensiven blev dock lidande.

– Isen var som den var, bollen hoppade och man var glad om man träffade den. Sedan måste vi försöka få snurr på det framåt. Vi behöver fler kombinationer offensivt för att kunna såra de bättre lagen, säger Brandin.

Har ni offensiva spelare blivit för isolerade framåt när ni väl kommit till anfall?

– Det har blivit lite så. Här hemma har det varit dålig is varje match och det har skickats många lyror och man får kriga för att få ner dem. Sedan har vi inte kommit till de riktigt heta chanserna och det behövs för att få lite självförtroende i offensiven, säger Brandin.


Läktarna var nästan tomma på Sjöaremossen när Sandviken kom på besök. På söndag kommer de att vara helt tomma. Arkivbild.

Skräckarena


I och med förlusten har Frillesås endast tagit en poäng av tolv möjliga på hemmaplan.

Sjöaremossen ska vara er borg, istället verkar det vara en skräckarena?

– Det är inte riktigt meningen. Vi lovade oss själva att ta tillbaka det men det är lite som fattas. Jag hoppas att det kommer. Vi har bara spelat halva serien så än är det lugnt, men vi behöver ett par bra matcher för att komma in i det, säger Brandin.

Läs fler bandynyheter här.

TV-klipp och nyheter

Veterinären: Så skyddar du ditt djur under jul
2025-12-24 KL. 08:35

Veterinären: Så skyddar du ditt djur under jul

Julprodukter kan vara farliga för våra fyrbenta vänner

Usel halvlek sänkte Aranäs
HANDBOLL 2025-12-22 KL. 21:08
Premium

Usel halvlek sänkte Aranäs

Har nu tio raka utan seger

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa
NYHETER 2025-12-22 KL. 19:52

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

"Det har varit svårt för mig att känna att jag har gjort tillräckligt"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

En vän kan betyda mycket. Kanske till och med skillnaden mellan liv och död. Stödet från vännen Linnea Nilsson har betytt väldigt mycket för 32-årige Jonathan Georgy i hans kamp mot psykisk ohälsa.