På SSU:s förbundskongress valdes Shabnam Zahmani från Kungsbacka till ledamot i förbundsstyrelsen.
När ungdomsförbundet samlades i Norrköping i augusti blev Shabnam Zahmani vald som ledamot till förbundsstyrelsen.
– Jag är stolt över att bli vald och få medlemmarnas förtroende. Jag ser fram emot att representera SSU Halland och driva mina hjärtefrågor, vård och ekonomisk jämlikhet, i styrelsearbetet, säger Shabnam Zahmani.
22-åringen är yngsta kommunfullmäktigeledamot i Kungsbacka och har varit medskrivare till flera debattartiklar från Socialdemokraterna sedan hon blev invald förra året.
Äldre upprörda över chockbesked utan dialog
En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.


