NYHETER 2022-08-23 KL. 12:03

Ytterligare sexuellt ofredande i närheten av Kollaskolan

Av Julia Sandstén Vikberg

Efter flera sexuella ofredanden i närheten av Kollaskolan har nu ytterligare en elev utsatts på tisdagsmorgonen. Det ska vara en man som har blottat sig för en högstadieelev.

Ytterligare sexuellt ofredande i närheten av Kollaskolan

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Incidenten ska ha skett på tisdagsmorgonen när högstidieeleven var på väg till skolan.
– Det är en man som har tagit kontakt med en elev på ett olämpligt sätt, säger Malin Johansson, rektor på skolan.
Polisen larmades till platsen.
– Enligt initiala uppgifter är det en man som ska ha blottat sig för en flicka i ett skogsområde i närheten av Kollaskolan, säger Fredrik Svedemyr, polisens presstalesperson i region Väst.
Händelsen rubriceras i nuläget som sexuellt ofredande. Om det finns någon koppling till de många andra sexuella ofredanden som har rapporterats i kommunen den senaste tiden är oklart.
– Vi får titta på det här ärendet och de som löpt över tid och se om det finns eventuella samband, säger Fredrik Svedemyr.
Enligt Malin Johansson har Kollaskolan har gått ut med information till elever, personal och vårdnadshavare om vad som hänt.
– Vi har gått ut med information och sagt igen att vi rekommenderar att man inte går ensam till och från skolan. Vi jobbar också vidare med de åtgärder som vi har satt in med många personal på skolgården och så vidare och vi har kuratorerna på plats om någon skulle vilja prata med dem, säger Malin Johansson.
Norra Halland har tidigare rapporterat om att Kollaskolan har satt in flera åtgärder då flera elever utsatts för sexuella ofredanden i närheten av skolområdet.




Profilen en vinnare i den oväntade comebacken
FOTBOLL 2026-01-06 KL. 19:51
Premium

Profilen en vinnare i den oväntade comebacken

OBK skickade även en passning till rivalen

Husbilspremiär blev succé
NYHETER 2026-01-06 KL. 16:30
Premium

Husbilspremiär blev succé

SMHI varnar för mer snö
NYHETER 2026-01-06 KL. 15:39
Premium

SMHI varnar för mer snö

Deras samtal kan rädda liv varje arbetspass
NYHETER 2026-01-06 KL. 09:00
Premium

Deras samtal kan rädda liv varje arbetspass

SOS-operatörerna om utmaningarna med att hantera människor i kris

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | ISHOCKEY 2026-01-07 KL. 13:42
Snöovädret stoppar matchen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

Det var nedläggningshotat redan på 1990-talet och det var mycket tack vare Ulla Ahlqvist-Karlsson som biblioteket i Idala överlevde. Över 30 år senare hålls verksamheten vid liv och ansvarig för det som kan vara det minsta biblioteket i Sverige är dottern Josefin Karlsson.