Klik venligst
NYHETER 2022-09-11 KL. 21:38

V:s bortfall stöttar MP

Av Christina Wagner

Viking Bengtsson (V) konstaterar att partimedlemmar försöker stötta Miljöpartiets plats i riksdagen.

V:s bortfall stöttar MP
Viking Bengtsson (V). Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Efter vallokalsundersökningarna tappar Vänsterpartiet röster med 1 procentenhet, men Viking Bengtsson tar det med ro.
– Jag kan bara säga att vänsterpartister är vänliga människor som röstar på Miljöpartiet så att de ska klara riksdagsspärren, kommenterar han.
Taktiken är inte helt oviktig för att säkerställa en vänstermajoritet i riksdagen. Viking Bengtsson känner både vänsterpartister och socialdemokrater som valt att stötta MP.
– Så MP ska inte säga att de gjort ett bra val. De har gjort ett skitval, det är det att de andra partierna stöttat upp dem.
För egen del har han inga problem med att V har gett bort en eller två procentenheter till MP. Och valets slutresultat ser han fram emot med spänning.
– Det ska bli jävligt intressant att se hur det här blir. Det kommer vara väldigt olika i olika delar av landet hur röstströmmarna har gått, säger Viking Bengtsson.

Klik venligst

TV-klipp och nyheter

De främsta löparna på Göteborgsvarvet
2026-05-25 KL. 13:05
Premium

De främsta löparna på Göteborgsvarvet

Förre Lerkilsspelarens nya satsning • Tog upp löpningen igen i höstas

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-05-25 KL. 13:02
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.