Klik venligst
NYHETER 2022-09-11 KL. 21:38

V:s bortfall stöttar MP

Av Christina Wagner

Viking Bengtsson (V) konstaterar att partimedlemmar försöker stötta Miljöpartiets plats i riksdagen.

V:s bortfall stöttar MP
Viking Bengtsson (V). Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Efter vallokalsundersökningarna tappar Vänsterpartiet röster med 1 procentenhet, men Viking Bengtsson tar det med ro.
– Jag kan bara säga att vänsterpartister är vänliga människor som röstar på Miljöpartiet så att de ska klara riksdagsspärren, kommenterar han.
Taktiken är inte helt oviktig för att säkerställa en vänstermajoritet i riksdagen. Viking Bengtsson känner både vänsterpartister och socialdemokrater som valt att stötta MP.
– Så MP ska inte säga att de gjort ett bra val. De har gjort ett skitval, det är det att de andra partierna stöttat upp dem.
För egen del har han inga problem med att V har gett bort en eller två procentenheter till MP. Och valets slutresultat ser han fram emot med spänning.
– Det ska bli jävligt intressant att se hur det här blir. Det kommer vara väldigt olika i olika delar av landet hur röstströmmarna har gått, säger Viking Bengtsson.

Klik venligst
William och sambon blev utelåsta – av valpen Fenris
NYHETER 2026-09-08 KL. 06:45
Premium

William och sambon blev utelåsta – av valpen Fenris

Balkongdramat slutade med räddningsinsats

TV-klipp och nyheter

2026-09-07 KL. 20:00
Premium

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

Alice drabbades av hjärntumör och stroke när hon var 1,5 år gammal

Sporten i korthet
FOTBOLL 2026-09-07 KL. 10:49
Premium

Sporten i korthet

De tar över restaurangen – gör om till saloon
NYHETER 2026-09-07 KL. 10:02
Premium

De tar över restaurangen – gör om till saloon

"Vill få lite mer Texas till Kungsbacka"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.