Klik venligst
NYHETER 2023-03-29 KL. 14:14

Vitt pulver till Länsstyrelsen - var ofarligt

Av Ronny Karlsson

Ett brev med vitt pulver har skapat stor uppståndelse vid Länsstyrelsen i Halmstad. Nu är polisens bombgrupp på plats.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Larmet kom in i förmiddags och sammanlagt är det arton olika länsstyrelser som fått liknande brev. Polis och räddningstjänst är på plats och polisens bombgrupp har anlänt till Halmstad.
"Det pågår insatser i flera regioner, polisens nationella bombskydd biträder i vissa fall med sin kompetens inom CBRNE (farliga ämnen). Brottet är inte rubricerat ännu. Vi har ingen uppfattning om motivet i nuläget, utan det får fortsatt utredning visa. Polisen bistår räddningstjänsten på platserna", skriver polisen på sin hemsida.
Vid 14.30-tiden kunde polisen konstatera att det pulver som skickats var ofarligt.



Klik venligst
Kommunanställd fick sy nio stygn efter blodig olycka
NYHETER 2026-10-19 KL. 12:45
Premium

Kommunanställd fick sy nio stygn efter blodig olycka

Nu anmäls händelsen

Sporthelgen i korthet
SPORT 2026-10-19 KL. 10:21
Premium

Sporthelgen i korthet

Stopp i tågtrafiken
NYHETER 2026-10-19 KL. 10:15

Stopp i tågtrafiken

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Från ett paradis till ett annat. Linn Fröjd Johnsen har landat hemma i Kungsbacka efter inspelningarna av dokusåpan Paradise hotel.