NYHETER 2022-06-30 KL. 18:00

Vissa vaccinationer blir gratis

Av Christina Wagner

Även vuxna i Region Halland erbjuds gratis vaccin för mässling, röda hund, difteri, stelkramp, polio och kikhosta.

Vissa vaccinationer blir gratis
Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Frågan har blivit aktuell nationellt, då fler personer med bristfälligt vaccinationsskydd söker sig till Sverige. Vaccination för barn är kostnadsfri sedan tidigare men nu omfattas alltså också vuxna.
– Den kostnadsfria vaccinationen gäller alla, men är aktuell främst för personer som kommit till Sverige efter barnaåren. De som vuxit upp i Sverige och följt barnvaccinationsprogrammet har i allmänhet ett gott vaccinationsskydd, säger chefläkare Anders Åkvist i ett pressmeddelande.
Halland ansluter sig till den nationella rekommendationen från SKR om att erbjuda vaccination kostnadsfritt för alla som anses ha otillräckligt skydd mot en rad sjukdomar oavsett ålder.
Även vaccination mot stelkramp, som måste fyllas på även för personer som vuxit upp i Sverige, kommer att bli gratis.
- När det nu finns en så tydlig nationell rekommendation är det naturligt för oss att följa den och underlätta både för de som vaccineras och för vården, säger ordföranden i Regionstyrelsens arbetsutskott Mikaela Waltersson i pressmeddelandet.


TV-klipp och nyheter

Doldisen från Kullavik gör succé som advokat i tv-serien
2026-04-20 KL. 20:00
Premium

Doldisen från Kullavik gör succé som advokat i tv-serien

✔ Framgångsfaktorerna ✔ Tiden i USA ✔ Framtidsdrömmen"

Sporthelgen i korthet
SPORT 2026-04-20 KL. 11:47
Premium

Sporthelgen i korthet

Dubbelfesten gick i mål hos KTK
SPORT 2026-04-19 KL. 20:07
Premium

Dubbelfesten gick i mål hos KTK

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.