NYHETER 2023-11-30 KL. 15:45

Vintern har kommit på besök i Kungsbacka

Av John Skoglund

Enligt SMHI kan det bli flera vackra vinterdagar framöver. Prognosen verkar relativt säker över veckoslutet men sedan nämns den som osäker. Med en måttlig vind kan det vara läge för härliga vinterpromenader.

Vintern har kommit på besök i Kungsbacka
Kungsbackaån så stilla. Foto: John Skoglund

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

För närvarande syns det inte mycket nederbörd i långtidsprognosen.

Imorgon förväntas det några få minusgrader och som max sju m/s i byarna. Under lördagen visar det på liknande väder men med svagare vindar.

Nyfikna hästar samlar ihop sig i kylan efter Gröningevägen. Foto: John Skoglund

Trädstam, snögubbe, konstverk eller en kombination? Foto: John Skoglund

Särö Golfclub. I framkant ser man en flagga på hål nio. Bakom vägen ligger hål två som under snöiga vintrar blir till en populär pulkabacke. Foto: John Skoglund

Hund med sin bästa kompis. Foto: John Skoglund



Sporthelgen i korthet
FOTBOLL 2026-06-15 KL. 10:57
Premium

Sporthelgen i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.