NYHETER 2022-05-13 KL. 11:50

Vinnare i nationell innovationstävling

Av Christina Nordwall

Den 23 maj får elever från Hedeskolan ta emot pris för Årets unga innovatör.

Vinnare i nationell innovationstävling
UPPFINNARE. Hedda Rehnström, Elsa Ripgården, Moa Persson och Oskar Hägerstrand i 8A på Hedeskolan ska få ta emot pris för Årets innovatör under en prisutdelning i Stockholm. Foto: Christina Nordwall

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var uppfinningarna Clear Vision och GO ME som tog dem hela vägen till toppen i Sveriges största innovationstävling för unga.
– Vi har jobbat med det som ett projekt i skolan, säger läraren Angela Emanuelsson.
Eleverna har fått arbeta fritt och spåna idéer, tillsammans eller själva. Därefter har de gjort en modell eller skissat fram hur själva uppfinningen skulle fungera.
Moa Persson, Elsa Ripgården och Hedda Rehnström tävlade med innovationen GO ME.
– Idén är att det ska vara en app för mopeder, Epa-traktorer och sådana fordon. Den ska kunna användas som en gps som visar vilka vägar mopeder kan köras på men också användas som en sociala medier-app. Det ska också gå att spara platser man ofta är på, säger Elsa Ripgården.

Prisas i Stockholm

Oskar Hägerstrand kom på idén till uppfinningen Clear Vision. Även det är en app men som är riktad mot människor med synproblem.
– Jag kom på att man borde kunna få ”glasögon” i mobilen, alltså ställa in skärpan efter synfel, för att till exempel snabbt kunna läsa ett sms utan att behöva leta upp sina glasögon, säger han.
Det var 500 elever i åldrarna 12–15 år som skickade in bidrag till tävlingen och bland dem utsågs 20 pristagare. De fyra eleverna från 8A på Hedeskolan ser fram emot att åka till Stockholm och firas på Nobelmuseet. Vilken placering de till slut hamnar på i tävlingen vet de inte ännu men det finns prispengar i potten.
– 5000 kronor är förstapriset, säger de.





swJuryns motivering:
GO ME är en social digital innovation som skapar gemenskap och ökar trafiksäkerheten för tonåringar. Clear Vision är en avancerad idé som utgår från att prylarna ska anpassa sig till oss och inte tvärtom.

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE I NYHETER

Premium | NYHETER 2026-08-14 KL. 16:30
Flera anmälningar om falska biljetter

Fler nyheter

MEST LÄSTA NYHETER

Fler nyheter

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd
NYHETER 2026-08-16 KL. 16:45
Premium

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Efter ett liv på scen och i tv söker hon nu en ny plats för sitt måleri

TV-klipp och nyheter

2026-08-16 KL. 11:40
Premium

"Jag är helt övertygad om att vi kan ta över"

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Vill driva Kungsbacka framåt – med miljö och tillväxt
NYHETER 2026-08-15 KL. 15:15
Premium

Vill driva Kungsbacka framåt – med miljö och tillväxt

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Vill utveckla Kungsbacka – men i lagom takt
POLITIK 2026-08-15 KL. 10:30
Premium

Vill utveckla Kungsbacka – men i lagom takt

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Aranäsprofilen om att vända hem till Sverige
HANDBOLL 2026-08-14 KL. 20:00
Premium

Aranäsprofilen om att vända hem till Sverige

✔ Kontakten med moderklubben ✔ Fiaskot i Danmark ✔ Varför det blev Blekinge

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.