NYHETER 2021-12-18 KL. 10:26

Villainbrott i Spårhaga i natt

Av Ingrid Ramberg

Vid tjugo i ett natten till lördagen nåddes polisen av ett larm om inbrott i en villa på Skeppsvägen i Spårhaga. En gärningsman hade fångats av övervakningskamera när han han rörde sig i bostadsägarnas vardagsrum.

Villainbrott i Spårhaga i natt
Fyra polisbilar skickades till adressen efter larmet om inbrott.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Bostadens ägare var bortresta när villans larm löste ut på natten. När polisen fick larmet skickade de fyra patruller till adressen i hopp om att ta inbrottstjuven på bar gärning. När de kom fram hade han hunnit undan, men han hade fångats av övervakningskameran i bostadens vardagsrum.

En glasdörr på baksidan av villan hade plockats bort. Det är än så länge oklart om tjuven hann få med sig något från bostaden och isåfall vad, eftersom att bostadsägarna fortfarande är bortresta.

Det finns heller ingen misstänkt i nuläget.

Ingrid Ramberg

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-12-13 KL. 13:00
Bandet är klippt – nya gymmet öppet
Premium | FOTBOLL 2025-12-13 KL. 12:04
Profilen lämnar och byter bana

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

En inköpt chiliplanta när Mikael Oskarsson var 15 år blev starten på hans chiliresa. Efter år av förberedelser drog han igång sin egen tillverkning av chilisås i Mulles Chili förra året.