NYHETER 2023-10-04 KL. 06:55

Villabrand i Fjärås i natt – misstänks vara anlagd

Av Ronny Karlsson

En villa i Fjärås drabbades under natten till onsdag av en brand. Ingen person skadades men branden misstänks ha varit anlagd.

Villabrand i Fjärås i natt – misstänks vara anlagd
En brand i en villa skapade arbete för räddningstjänsten under natten till onsdag. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Larmet om branden kom in klockan 03.15 natten till onsdag och såväl räddningstjänst som polis fick bege sig till en adress i Fjärås.

– Det är fyra personer som befunnit sig i bostaden men det finns inga uppgifter om personskador eller ambulansbehov, säger Fredrik Svedemyr, polisens presstalesperson i region Väst.

Enligt polisen är det ett rum i anslutning till husets garaget som börjat brinna.

– Vi misstänker att branden är anlagd och har nu spärrat av den delen om av bostaden som brunnit och ska genomföra en tekniks undersökning, säger Fredrik Svedemyr.

En anmälan om mordbrand har upprättats. Det finns i nuläget ingen gripen eller misstänkt.



Prisade deckarförfattaren: ”Kungsbacka är hemma för mig”
NYHETER 2026-09-21 KL. 20:00
Premium

Prisade deckarförfattaren: ”Kungsbacka är hemma för mig”

Berättar om: • Historiska kriminaldramat • Varför sekelskiftet fascinerar • Besöket på teatern

FBK-tränaren sågar cupens upplägg
BANDY 2026-09-21 KL. 13:30
Premium

FBK-tränaren sågar cupens upplägg

Grannar försökte stoppa villabranden: ”Det var panik”
NYHETER 2026-09-21 KL. 11:52
Premium

Grannar försökte stoppa villabranden: ”Det var panik”

Uppgifter: Det orsakade den totalförstörda villan i Fjärås

Sporten i korthet
SPORT 2026-09-21 KL. 11:25
Premium

Sporten i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

NYHETER 2026-09-22 KL. 14:00
I kväll rusar elpriset

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.