NYHETER 2022-08-30 KL. 08:53

Vill anställa fler med funktionshinder

Av Christina Wagner


(S) vill ha fler personer med funktionshinder som jobbar i kommunen.

Vill anställa fler med funktionshinder
Foto: Sabina Selin

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

I en motion till kommunfullmäktige vill Socialdemokraterna att Kungsbacka tar tillvara på fler kompetenser och anställer fler personer med funktionshinder. Genom ett politiskt beslut ska kommunen visa det privata näringslivet att man bör ta ett gemensamt samhällsansvar för personer med olika funktionsnedsättningar. Genom att ta hjälp av intresseorganisationer ska kommunen möjliggöra varaktiga anställningar men också erbjuda praktik, traineeprogram och sommarjobbsplatser.

Tas beslutet är det också i linje med FN:s konvention om rättigheter för personer med funktionsnedsättning och Agenda 2030, men politikerna behöver ta fram en handlingsplan.

– Ett omtag behövs gällande Kungsbacka kommuns funktionshinderpolitik. Detta förslag gör att vi tar ett steg på vägen för att personer med funktionshinder ska få ett gott liv i Kungsbacka kommun. Det är helt enkelt ett nödvändigt beslut som måste tas, säger Magdalena Sundqvist (S) i ett pressmeddelande.



Peter och Charlotte fixade musik till nya tv-serien
KULTUR & NÖJE 2026-03-12 KL. 20:45
Premium

Peter och Charlotte fixade musik till nya tv-serien

Låtar från världsstjärnor – och duo från Kungsbacka

TV-klipp och nyheter

Gravidlycka för OBK-kaptenen
FOTBOLL 2026-03-11 KL. 17:00
Premium

Gravidlycka för OBK-kaptenen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.