Klik venligst
NYHETER 2022-08-30 KL. 08:53

Vill anställa fler med funktionshinder

Av Christina Wagner


(S) vill ha fler personer med funktionshinder som jobbar i kommunen.

Vill anställa fler med funktionshinder
Foto: Sabina Selin

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

I en motion till kommunfullmäktige vill Socialdemokraterna att Kungsbacka tar tillvara på fler kompetenser och anställer fler personer med funktionshinder. Genom ett politiskt beslut ska kommunen visa det privata näringslivet att man bör ta ett gemensamt samhällsansvar för personer med olika funktionsnedsättningar. Genom att ta hjälp av intresseorganisationer ska kommunen möjliggöra varaktiga anställningar men också erbjuda praktik, traineeprogram och sommarjobbsplatser.

Tas beslutet är det också i linje med FN:s konvention om rättigheter för personer med funktionsnedsättning och Agenda 2030, men politikerna behöver ta fram en handlingsplan.

– Ett omtag behövs gällande Kungsbacka kommuns funktionshinderpolitik. Detta förslag gör att vi tar ett steg på vägen för att personer med funktionshinder ska få ett gott liv i Kungsbacka kommun. Det är helt enkelt ett nödvändigt beslut som måste tas, säger Magdalena Sundqvist (S) i ett pressmeddelande.



Klik venligst
Stor efterfrågan på djurvård – nu växer kliniken
NYHETER 2026-05-23 KL. 09:00
Premium

Stor efterfrågan på djurvård – nu växer kliniken

Satsar på fler anställda och dubbelt så stora lokaler

Alliansen försvarar ny modell för bemanning
NYHETER 2026-05-22 KL. 13:15
Premium

Alliansen försvarar ny modell för bemanning

"Låt det här få lägga sig litegrann"

Svidande kritik mot omsorgens nya organisation
NYHETER 2026-05-22 KL. 12:45
Premium

Svidande kritik mot omsorgens nya organisation

Politikerna oense om central enhet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.