Klik venligst
NYHETER 2020-02-07 KL. 07:02

Vildsvin dödade hunden Anna

När Ginger Oldfors släppte ut sin hundar i trädgården blev det ett väldigt liv. En flock vildsvin höll till vid tomten, och i paniken blev en av hundarna dödad.

Vildsvin dödade hunden Anna
Hunden Anna blev dödad av vildsvin.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Det var förra onsdagen som de fyra jack russel-hundarna skulle ta sin vanliga morgonrastning på egen hand i trädgården på Trålvägen i Vallda.

– Vi har en gärdsgård runt om och de brukar hålla sig på gräsmattan, berättar Ginger Oldfors.

Men den här morgonen fanns en vildsvinsfamilj i kanten av tomten. Ginger hörde hur hundarna började skälla och sen sprang de åt alla håll. Tre av dem kom tillbaka, men den fjärde, den åtta månaders unghunden Anna, var försvunnen.

– Vi letade i fyra timmar och sen hittade vi Anna i skogen. Då levde hon fortfarande men kunde inte röra sig. Enligt veterinären var bäckenet krossat och ena bakbenet brutet. Vi fick avliva henne.


Satt upp elstängsel


Om hunden blivit biten eller bara nersprungen är svårt att säga.

Nu har familjen satt upp ett elstängsel runt tomten. I helgen var dessutom jägare i skogsområdet intill och försökte skjuta av vildsvin.

– Men jag tänker på att det finns barnfamiljer i närheten. Det blev lite bättre sen det sköts av en del svin i höstas, men här finns en flock. Vi ser dem stå på vägen ibland när vi varit vid vårt stall, och jag har varit på kommunen om det, säger Ginger Oldfors.

Klik venligst
Stor intervju med tv-stjärnan
KULTUR & NÖJE 2026-09-08 KL. 20:00
Premium

Stor intervju med tv-stjärnan

Carina Bergfeldt om:

✔ Nya boken ✔ Talkshowen ✔ Kristallen-priset

William och sambon blev utelåsta – av valpen Fenris
NYHETER 2026-09-08 KL. 06:45
Premium

William och sambon blev utelåsta – av valpen Fenris

Balkongdramat slutade med räddningsinsats

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.