NYHETER 2023-05-03 KL. 19:00

Videor gav bröder plats i Lisebergs testpatrull

Av Ronny Karlsson

En video med fotboll, och en med breakdance. Det gjorde bröderna Milo och Noah Nilsson till vinnare och nu ska de vara testpatrull en hel dag på Lisebergs nya hotell.

Videor gav bröder plats i Lisebergs testpatrull
Milo och Noah Nilsson gjorde videor som gav dem plats i en testpatrull för Lisebergs nya hotell. Foto: Ronny Karlsson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Nyligen kunde ni läsa om Valldafamiljen som vann Norra Hallands tävling och fick tillbringa en dag på Liseberg och en natt på anläggningens nya hotell.

Men de är inte de enda kungsbackaborna som vunnit pris hos Liseberg. Bröderna Milo och Noah Nilsson från Kungsbacka gjorde nämligen så bra videor att de nu ska få ingå i en testpatrull som ska utforska det nya hotellet.

– Det känns jättebra, säger tioårige Milo som också får med sig sin sexårige bror i testpatrullen.

Det var deras moster som tipsade om tävlingen. Det hela gick ut på att göra en unik video där man presenterade sig och sedan berättade om något som man är bra på.

Milo berättade om hur han är sprallig och sällan sitter still, och hur han därför skulle passa in bra i en testpatrull. Sedan gjorde han några fotbollskonster i sin video. Noah berättade om hur mycket han ville testa hotellet genom att hoppa i sängarna, för det får han inte göra hemma. Därefter bjöd han på breakdance och det fick juryn på fall.

¬– Vi fick veta av mamma i förra veckan att vi vann, då blev vi jätteglada, säger Milo.

I nästa vecka ska de tillbringa en hel dag på det nya hotellet och testa en massa olika saker. Utöver att hoppa i sängar ska de bland annat testa hotellets speciella rustchkana och dessutom blir det test av milkshake.

Hela familjen får dessutom en hel dag på Liseberg på valfri dag under sommaren, så när testet är gjort väntar en rolig dag till för de båda bröderna.

Totalt är det runt tio barn som ska ingå i testpatrullen.



Stor intervju med Gaiskuggen Joackim Fagerjord
FOTBOLL 2026-09-01 KL. 19:00
Premium

Stor intervju med Gaiskuggen Joackim Fagerjord

✔ Tvivlen på den egna kroppen ✔ Utomlandstankarna ✔ Varför han är bättre än någonsin

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Varje arbetsdag på Äskhult gör Thomas Carlsson och Jessica Bergqvist en tidsresa till bondesamhället på 1800-talet. De arbetar med häst och vagn och odlar gamla lantsorter. Deras enorma arbete med restaureringen och skötseln av Äskhult har nu prisats.