Klik venligst
NYHETER 2019-01-10 KL. 15:08

Vattenuttag polisanmäls

Vattenuttag polisanmäls

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

När torkan var som värst i somras tog Kungsbacka ut för mycket ytvatten från Lygnern. Nu har länsstyrelsen polisanmält kommunen för miljöbrott.

 

98 procent av Kungsbackas kommunala vatten kommer från Lygnern. Ytvatten tas från sjön, och får sedan långsamt filtrera ner genom sandlagren och kan därefter pumpas upp som grundvatten i brunnar intill.

Den extrema torkan i somras gjorde att det normala uttaget inte räckte till. Då fanns tre alternativ:

1) Strypa vattenåtgången och riskera brist i delar av kommunen och att det kunde saknas vatten om det började brinna.

2) Fortsätta leverera för mycket vatten från brunnarna utan att fylla på med ytvatten och då riskera att grundvattnet sinar.

3) Öka uttaget av ytvatten mer än man har tillstånd för.

Kungsbacka valde alltså att öka uttaget och berättade först därefter för länsstyrelsen om sitt beslut.

Fel, skriver länsstyrelsen, man borde ansökt om tillstånd först.

Därför har händelsen polisanmälts.



Klik venligst

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-09-28 KL. 11:55
Sporthelgen i korthet
Premium | SPORT 2026-09-28 KL. 10:44
Piratesförsvaret åt upp pizzafantasten

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

20 år av ostrontävlingar – nu jagar Johan VM-guld

20 år av ostrontävlingar – nu jagar Johan VM-guld

Johan Malm började tävla i att öppna ostron för 20 år sedan. Sedan dess har Gottskärsbon hunnit tävla världen över och i år har segrarna avlöst varandra. På lördag väntar VM i Galway.