NYHETER 2023-03-09 KL. 09:19

Vattenfall tar steg mot ny kärnkraft vid Ringhals

Av Ronny Karlsson

Ny kärnkraft vid Ringhals är målet för Vattenfall. Nu tar man flera steg framåt med den satsningen. Förhoppningen är att ha den första nya reaktorn i drift inom tio år.

Vattenfall tar steg mot ny kärnkraft vid Ringhals
Denise Comstedt bekräftar Vattenfalls utökade planer på ny kärnkraft vid Ringhals. Foto. Pressbild.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det är i ett pressmeddelande som Vattenfall berättar om viktiga steg framåt i processen med att skapa ny kärnkraft i de norra delarna av Halland.
Vattenfall startade i juni 2022 en förstudie kring små modulära reaktorer (SMR) i anslutning till Ringhals kärnkraftverk.
Syftet med den pågående förstudien är att undersöka de kommersiella, legala och tekniska förutsättningarna för att bygga minst två nya SMR i anslutning till Ringhals kärnkraftverk. Kontakter med potentiella leverantörer av SMR-teknik har initierats och inom kort påbörjas fältstudier och markundersökningar kring Ringhals.
- Det är framför allt tre saker som händer härnäst. Vi har redan en dialog med flera potentiella teknikleverantörer och kommer senare i år att gå vidare med en eller flera av dem för att få konkreta förslag på reaktorer. Vi drar också igång arbetet som krävs för en miljökonsekvensbeskrivning, vilket bland annat innebär fältstudier och markundersökningar i området runt Ringhals. Och vi förbereder oss för att efter sommaren bjuda in till lokala samråd för att diskutera med berörda parter, säger Desirée Comstedt, affärsutvecklingsansvarig för kärnkraft inom Vattenfall.
Målet just nu är att ha den första reaktorn i gång i början av 2030-talet.
Förstudien beräknas vara klar till årsskiftet 2023-2024 och är en central del i Vattenfalls beslutsunderlag för tillståndsansökan hos Strålsäkerhetsmyndigheten och Mark- och miljödomstolen för att bygga nya kärnkraftreaktorer.
- Det finns ett uppenbart behov av mer elproduktion i södra Sverige och vi bedömer att både ny kärnkraft och en utbyggnad av vind- och solkraft kommer att behövas. Vi ser att Ringhals, där det redan finns kärnkraft sedan tidigare, är en mycket lämplig plats för ny produktion och den plats i Sverige där nya reaktorer snabbast kan tas i drift. Redan innan jul ansökte vi till Svenska kraftnät om att få ansluta ny elproduktion där, säger Comstedt.





LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE I NYHETER

Premium | NYHETER 2026-08-14 KL. 16:30
Flera anmälningar om falska biljetter

Fler nyheter

MEST LÄSTA NYHETER

Fler nyheter

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd
NYHETER 2026-08-16 KL. 16:45
Premium

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Efter ett liv på scen och i tv söker hon nu en ny plats för sitt måleri

TV-klipp och nyheter

2026-08-16 KL. 11:40
Premium

"Jag är helt övertygad om att vi kan ta över"

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Vill driva Kungsbacka framåt – med miljö och tillväxt
NYHETER 2026-08-15 KL. 15:15
Premium

Vill driva Kungsbacka framåt – med miljö och tillväxt

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Vill utveckla Kungsbacka – men i lagom takt
POLITIK 2026-08-15 KL. 10:30
Premium

Vill utveckla Kungsbacka – men i lagom takt

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Aranäsprofilen om att vända hem till Sverige
HANDBOLL 2026-08-14 KL. 20:00
Premium

Aranäsprofilen om att vända hem till Sverige

✔ Kontakten med moderklubben ✔ Fiaskot i Danmark ✔ Varför det blev Blekinge

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.