NYHETER 2021-12-02 KL. 11:50

Värsta trafikkaoset på E6 över

Av Julia Sandsten Vikberg

Efter att det har varit trafikkaos på E6:an hela torsdagsmorgonen meddelade Trafikverket vid 11.30-tiden att det inte längre är köer på vägen. Trafiken ska dock rulla sakta. Och det är fortfarande stora störningar i kollektivtrafiken.

Värsta trafikkaoset på E6 över
Det var långa köer på E6 under morgonen. Foto: Ann Kristin Ekman

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Snöovädret har ställt till det i trafiken under natten och morgonen. Bilar fastnade i snön och blockerade trafiken vilket ledde till att E6:an helt stängdes av under natten och under morgonen var det långa bilköer i båda riktningarna. Men vid 11.30-tiden meddelade Trafikverket att det inte längre fanns några hinder på vägen.
– Det är inga stillastående fordon och inga bärgare på E6 så det är inga hinder på vägen. Jag kan inte se att det är några köer, säger Felicia Danielsson, vid Trafikverkets pressjour.
Däremot ska trafiken flyta på långsammare än vanligt.

Fortfarande störningar i kollektivtrafiken

Det är också fortfarande stora störningar i kollektivtrafiken. Västtrafik meddelar på sin sajt att vissa tåg till och från Kungsbacka är inställda eller försenade. Flera busslinjer i Kungsbacka är även inställda under torsdagen. Kungsbacka kommun skriver på sin sajt att linje 717, 720, 735, 740, 741, 742, 743, 744, 745, 746, 747 och 748 till och från Kungsbacka är inställda.



Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd
NYHETER 2026-08-16 KL. 16:45
Premium

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Efter ett liv på scen och i tv söker hon nu en ny plats för sitt måleri

NYHETER 2026-08-16 KL. 11:40
Premium

"Jag är helt övertygad om att vi kan ta över"

Lokala partiledare intervjuas inför valet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-08-17 KL. 18:00
Doldisen från Onsala har nyckelroll i EM
Premium | KRÖNIKOR 2026-08-17 KL. 17:00
Krönika: Sista semesterdagen
Premium | NYHETER 2026-08-17 KL. 13:30
Då slår vädret om i Kungsbacka
Premium | FOTBOLL 2026-08-17 KL. 11:01
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Konstnären Wiveka Warenfalk är ett känt ansikte för de flesta i Gottskär. Men ännu fler känner igen henne från åren som skådespelare och rollen som Mia Strid i tv-serien Hem till byn.